Βέλγιο

Απόλυτο με… θρίλερ η Σαρλερουά, αυτογκόλ ο Μαρίνος (video)

Ο Στέργος Μαρίνος την έβαλε σε… μπελάδες, με αυτογκόλ που έδωσε τα ηνία στη Ζούλτε, όμως η Σαρλερουά βρήκε τον τρόπο στις καθυστερήσεις να διατηρήσει το απόλυτο μετά από πέντε ματς στη Jupiler League.

Με… buzzer beater του Ρεζάλ , η Σαρλερουά βγήκε αλώβητη από ένα ακόμα παιχνίδι, επικρατώντας 3-2 της Ζούλτε Βάρεγκεμ, και διατήρησε το απόλυτο των νικών στην Πέμπτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φελίπε Μαζού διεύρυνε το νικηφόρο σερί της, παρότι όλα πήγαν στραβά στην έναρξη του ματς. Ο Ολιγιάνκα άνοιξε το σκορ για τη Ζούλτε ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, και παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρεζάλ στο 75’, το αυτογκόλ του Στέργου Μαρίνου τους έδωσε ξανά τα ηνία.

Το αυτογκόλ του Μαρίνου, που έκανε το 1-2

Μόλις πέντε λεπτά χρειάστηκαν για τη σκληροπυρηνική Σαρλερουά να δείξει γιατί παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την Μπριζ. Η κεφαλιά του Μπαμπί στο 89’ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα, ενώ ο Ρεζάλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ίδιο τρόπο της έδωσε ένα ακόμα τρίποντο.

Το 3-2, που προκάλεσε τον έξαλλο χορό του Φελίπε Μαζού