Γερμανία

Νίκησε από… σπόντα και μπήκε 4άδα η Βόλφσμπουργκ

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρεκάλο στο 49', που κόντραρε δις, η Βόλφσμπουργκ νίκησε τη Στουτγκάρδη με 1-0 κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Bundesliga!

Επιστροφή στις νίκες για την Βόλφσμπουργκ, μετά την πρώτη ήττα της από την Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισε με 1-0 την Στουτγκάρδη υποχρεώνοντάς την στην πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα της, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και τελευταίας για το 2020 στη Bundesliga.

Οι «λύκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν επτά σουτ στην αντίπαλη εστία και 56% κατοχή μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να κεφαλαιοποιήσουν την ανωτερότητά τους.

Απείλησαν πρώτοι στο 12’ με τον Γκέρχαρντ, έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο ημίωρο με τον Βέγκχορστ ενώ στο 31ο λεπτό είδαν και το γκολ του Γκέρχαρντ με κεφαλιά να ακυρώνεται, για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης…

Οι Σουηβοί στον αντίποδα απείλησαν μέσα σε ένα δίλεπτο με τον ταχύτατο και φορμαρισμένο Βαμανγκιτουκά, στο 24’ και στο 26’, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Η Βόλφσμπουργκ κατάφερε να βρει το γκολ νωρίς-νωρίς στην επανάληψη, έστω και από διπλή… σπόντα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρεκάλο στο 49ο λεπτό να «γράφει» το 1-0!

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη φετινή απευθείας εκτέλεση φάουλ που μετατρέπεται σε γκολ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είναι πρώτοι σε όλη την Bundesliga, ενώ και το πρώτο τέρμα του Μπρεκάλο στο πρωτάθλημα φέτος ήρθε με τον ίδιο τρόπο…

Η Στουτγκάρδη έφτασε… μια ανάσα από το 1-1 στο 70’, με τον Γκονζάλες να χάνει ωστόσο την ευκαιρία να ισοφαρίσει σχεδόν σε κενή εστία.

Ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Λακρουά έβαλε το τάκλιν στην προσπάθεια του Κάλαϊτζιτς, διατηρώντας τελικά το 1-0 υπέρ της ομάδας του μέχρι τέλους.