Γερμανία

Έσπασε το... ρόδι με «διπλό» Ασάνο η Μπόχουμ

Νικήτρια (1-2) αποχώρησε από την έδρα της Ντάρμσταντ η Μπόχουμ, η οποία σημείωσε το πρώτο της «τρίποντο» στη φετινή σεζόν.

Την πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν στην Bundesliga σημείωσε την Παρασκευή (3/11) η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 2-1 στην έδρα της Ντάρμσταντ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Ασάνο, με τον διεθνή Ιάπωνα μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του. Αρχικά, άνοιξε το σκορ στο 25' με ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και ισοφάρισαν πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, παίζοντας... βόλεϊ (με κεφαλιές) στην αντίπαλη περιοχή, με τον Νέρμπεργκερ να σκοράρει στο 43'.

Παρόλα αυτά, η Μπόχουμ βρήκε εκ νέου προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ασάνο να κάνει το 1-2 με ωραίο πάρσιμο και διαγώνιο σουτ.

Το έργο των νεοφώτιστων έγινε ακόμα πιο δύσκολο στο 70', όταν και έμειναν με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης στον Χόλαντ. Έτσι, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε.