Γαλλία

Διατηρεί την 3η θέση η Λιόν

Νέο πέρασμα κόντρα στην Αμιάν για τη Λιόν και διατήρηση της 3ης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα με 1-0. Σημαντική επικράτηση για τη Μονπελιέ με 2-0 απέναντι στην Καέν.

Μετά την επικράτηση στο Κύπελλο με σκορ 2-0 στο ίδιο γήπεδο, η Λιόν ήταν συνεπής με το νικηφόρο αποτέλεσμα και απόψε, αφού επικράτησε 1-0 της Αμιάν. Το γκολ του Ντενάγιερ στο 50ο λεπτό χάρισε τη νίκη και έτσι η Λιόν συμπλήρωσε μια τετράδα αγώνων εκτός έδρας για Πρωτάθλημα και Κύπελλο χωρίς ήττα και μάλιστα με τρεις νίκες. Με το τρίποντο αυτό οι «λιονέ» διατήρησαν την 3η θέση με 40 πόντους.

Στο μεσημεριανό ματς ένα δεκάλεπτο από το 51’ μέχρι το 60’ ήταν αρκετό για τη Μονπελιέ, ώστε να πάρει τη νίκη. Στο 51’ ο Λαμπόρντ έκανε το 1-0 για την γηπεδούχο για να έρθει και ένα δεύτερο με αυτογκόλ του Μπαϊσέ για τους γηπεδούχους στο 59’. Η Μονπελιέ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 35 πόντους.