Oλλανδία

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Αϊντχόφεν νίκησε 2-0 στην έδρα της Εξέλσιορ για την 28η αγωνιστική της Eredivisie και ξέφυγε προσωρινά με +10 στην κορυφή, αλλά με ματς περισσότερο.

Θα διατηρήσει στη χειρότερη τη διαφορά της στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος η Αϊντχόφεν. H PSV νίκησε στην έδρα της Εξέλσιορ 2-0 για την 28η αγωνιστική της Eredivisie και ξέφυγε προσωρινά με +10 από τη δεύτερη Φεγενορντ, η οποία την Πέμπτη παίζει στην έδρα της Φόλενταμ και μπορεί να μειώσει στο -7 ξανά από την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1998, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην τελευταία τριάδα, αλλά μόλις στο -1 από τις θέσεις παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη κατάφεραν να «ανοίξουν» την αντίπαλη άμυνα και να σκοράρουν με τους Ματέο Τζούνιορ στο 58’ και Μπακαγιόκο στο 62’.

Έχασε την ευκαιρία να βρεθεί πέμπτη η Ναϊμέγκεν, αφού έμεινε στο 1-1 στο Σιτάρντ με την αδιάφορη Φορτούνα.

Μπήκε στην προνομιούχο οκτάδα η Σπάρτα Ρότερνταμ, αφού σάρωσε 4-1 την απογοητευτική Φίτεσε στο Άρνεμ, αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» προτελευταίους.