Κύπρος

Εμφατικά επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ

Έκανε το καθήκον του ο ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 3-0 της Ένωσης Παραλιμνίου για την ένατη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και πλησίασε στους 2 βαθμούς την πρωτοπόρο ΑΕΛ Λεμεσού.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Πάφο την προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας στο «ΓΣΠ» με 3-0 της Ένωσης Παραλιμνίου. Η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου ΑΕΛ Λεμεσού, μειώνοντας στους 2 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νωθρά, με τον ΑΠΟΕΛ ωστόσο σταδιακά να ανεβάζει ρυθμό και να γίνεται πιο απειλητικός. Την ανωτερότητά τους εξαργύρωσαν στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι, με το σουτ του Λέο Νάτελ να καταλήγει στα δίχτυα. Μάλιστα θα βρουν και δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Εφραίμ να κάνε το 2-0 έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, μιας και το παιχνίδι είχε κριθεί από το πρώτο μέρος. Ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα, και τελικά το βρήκε δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90. Συγκεκριμένα ο Ιωάννου με κοντινή κεφαλιά έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να φτάνουν στην έκτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Το παραλίμνι δεν κατάφερε να αποφύγει την έκτη του ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στα χαμηλά πατώματα τις βαθμολογίας με 7 βαθμούς.