Europa League

Ένα γκολ, μια μεγάλη ανακούφιση για τον Ζιρού (vids)

Από τον περασμένο Μάιο είχε να σκοράρει ο Ολιβιέ Ζιρού και τα κατάφερε το βράδυ της Πέμπτης απέναντι στη ΜΠΑΤΕ.

Από τον περασμένο Μάιο είχε να σκοράρει ο Ολιβιέ Ζιρού και τα κατάφερε το βράδυ της Πέμπτης απέναντι στη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, λύνοντας τον Γόρδιο δεσμό σ' ένα ματς που η Τσέλσι δεν είχε καταφέρει να κάνει ούτε μια τελική στην εστία στο πρώτο ημίχρονο!

Οι «μπλε» του Μαουρίσιο Σάρι πήραν την πρόκριση στους «32» του Europa League επικρατώντας 1-0 της ΜΠΑΤΕ στο Μινσκ της Λευκορωσίας, χάρη στην κεφαλιά του Γάλλου επιθετικού στο δεύτερο ημίχρονο.

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν σε οποιαδήποτε διοργάνωση, η Τσέλσι είχε αποτύχει να καταγράψει τελική προσπάθεια στο στόχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως, ο Ζιρού θα πετύχαινε το σκοπό της ομάδας αλλά και τον προσωπικό του.

Έπειτα από 794 αγωνιστικά λεπτά, ο Ζιρού κατάφερε να βρει δίχτυα με τη μπλε φανέλα και να αισθανθεί μια πολύ μεγάλη ανακούφιση αναφορικά με τον φετινό ανταγωνισμό του με τον Άλβαρο Μοράτα, ενώ, το τελευταίο του γκολ πριν από αυτό με αντίπαλο τη ΜΠΑΤΕ, είχε σημειωθεί τον περασμένο Μάιο, σε ματς απέναντι στη Λίβερπουλ.

Πηγή: england365.gr