Euro 2016

Ένα γκολ… Νόμος και Τάξη!

Το πρώτο γκολ της ιστορίας της πανηγύρισε η εθνική ομάδα του Γιβραλτάρ στο ματς κόντρα στη Σκωτία και για να συμβεί αυτό χρειάστηκε το… μακρύ πόδι του νόμου!

Χρειάστηκε να περάσουν 380 βασανιστικά λεπτά κατά τη διάρκεια των οποίων δεχόταν το ένα γκολ πίσω το άλλο (22 συνολικά) πριν κατορθώσει το Γιβραλτάρ να σπάσει το… ρόδι.

Το τελευταίο μέλος στην οικογένεια της UEFA συμμετέχει για πρώτη φορά σε προκριματική φάση, δίχως φυσικά να έχει βλέψεις για κάτι ιδιαίτερο.

Στα πρώτα τρία παιχνίδια του τέταρτου ομίλου ήρθαν διασυρμοί με απολογισμό τερμάτων 0-21 και σχεδόν όλοι υπολόγιζαν πως θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και κόντρα στη Σκωτία, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19’.

Όμως, στο αμέσως επόμενο λεπτό γράφτηκε ιστορία στο «Χάμπτεν Παρκ», αφού ο Λι Κασκιάρο, αστυνομικός στο επάγγελμα, κατόρθωσε να ισοφαρίσει (έστω και προσωρινά όπως αποδείχθηκε) εκμεταλλευόμενος πάσα από ένα… δικηγόρο και δείχνοντας πως ο Νόμος και η Τάξη μπορούν να συνεργαστούν και στο γήπεδο!