Βέλγιο

Έπαιξε με τη φωτιά και… τσουρουφλίστηκε η Σταντάρ Λιέγης!

Αυτοκτόνησε στην έδρα της Έουπεν και γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα (2-1) στην Jupiler League.

Στην έδρα της Έουπεν σταμάτησε το αήττητο σερί της Σταντάρ Λιέγης, η οποία ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην έκτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μισέλ Προντόμ προηγήθηκε στο ένατο μόλις λεπτό με σουτ του Εμόν, μετά από ασίστ του Καρσελά.

Στο δεύτερο μισό του ματς, η Έουπεν ήταν ανώτερη και με πολλές ευκαιρίες πήρε επική ανατροπή λίγο πριν το φινάλε.

Το πρώτο σοκ για την Σταντάρ Λιέγης ήρθε στο 85’ με τον Τογιοκάουα, ενώ η πίεση των γηπεδούχων τρία λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με τον Λουινταμά να βάζει αυτογκόλ, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.