Γερμανία

Έτσι όπως το πάει θα γίνει η Λέστερ της Γερμανίας!

Πρώτη μούρη η Λειψία! Οι ταύροι «καθάρισαν» και την Μάιντς (3-1 στην «Red Bull Arena») και μπήκαν για τα καλά στο μάτι της Μπάγερν, με την οποία συγκατοικούν στην κορυφή!

Γίνεται και νεοφώτιστη και πρώτη μούρη στον πίνακα της Bundesliga; Για την Λειψία, ναι, γίνεται και παραγίνεται!

Οι ταύροι δεν καταλαβαίνουν τίποτα και έκαναν πλάκα στην Μάιντς, της οποίας επικράτησαν με σκορ 3-1 στην «Red Bull Arena». Η ομάδα του Χάζενχιτλ καθάρισε την υπόθεση νίκης από το πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Βέρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντέξουν την πίεση και δέχτηκαν και δεύτερο γκολ, αυτή την φορά από τον Φόρσμπεργκ στο 21’. Το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για την Λειψία που έκανε το 3-0 ξανά με τον Βέρνερ στο 44’. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν στο δεύτερο 45λεπτο, όμως με εξαίρεση το τέρμα του Μπελ στο 74’ δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Έτσι, η Λειψία έφτασε τους 24 βαθμούς και συγκατοικεί στην πρώτη θέση μαζί με την Μπάγερν. Στον αντίποδα, η Μάιντς που δείχνει να ξεφουσκώνει έμεινε στην 10η με 14.