Oλλανδία

Παρέμεινε στην κορυφή με ανατροπή η Φέγενορντ, μοίρασαν γκολ Αγιαξ, Αϊντχόφεν

Έστω και με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Φέγενορντ νίκησε 2-1 τη Φόλενταμ στο Ρότερνταμ για την 25η αγωνιστική της Eredivisie και παρέμεινε με +3 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Φέγενορντ νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο 2-1 τη Φόλενταμ στο «Ντε Κάιπ» για την 25η αγωνιστική της Eredivisie και διατήρησε τη διαφορά της στην κορυφή της βαθμολογίας από τον δεύτερο Αγιαξ, ενόψει του μεταξύ τους μεγάλου ντέρμπι την επόμενη Κυριακή στο Άμστερνταμ, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο +3 από τις επικίνδυνες θέσεις.

Έκανε το καθήκον του ο «Αίαντας», επικρατώντας 4-2 της Χέρενφεν στο «Αμπελ Λενστρα», έμεινε στο -3 από την κορυφή κι άφησε στο -7 από τις προνομιούχες θέσεις τις «καρδούλες».

Σάρωσε 5-2 στο «Φίλιπς Στάντιον» η Αϊντχόφεν την Καμπούρ, έμεινε στο -6 από την κορυφή κι άφησε τους φιλοξενούμενους σταθερά στην τελευταία θέση.

Έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις προνομιούχες θέσεις η Ναϊμέγκεν, παραχωρώντας 2-2 στην Ουτρέχτη κι έμεινε στο -7 από την αντίπαλό της στην προσπάθεια για την όγδοη θέση.