Βέλγιο

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Γάνδη!

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Γάνδη επικράτησε 2-1 της Ζούλτε Βάρεγκεμ εντός έδρας.

Λίγο πριν έρθει στην Ελλάδα για το πρώτο ματς με τον ΠΑΟΚ, η Γάνδη έκανε το... 6x6 με μεγάλη δυσκολία.

Η αντίπαλος του ελληνικού συλλόγου στο Europa Conference League επιβλήθηκε 2-1 της Ζούλτε Βάρεγκεμ εντός έδρας, παραμένοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας στην Α' Βελγίου.

Ο Ντεπουάτρ είχε δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους από το 12ο λεπτό, με τον Βόσεν να ισοφαρίζει στο 70'.

Εντέλει, οι αλλαγές του Χάιν Βανχάεζεμπρουκ έφεραν τους τρεις βαθμούς, με τον Οφόε να... σερβίρει στο γκολ στον Μπέζους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ενδεκάδα της Γάνδης : Ρουφ, Χάντσε-Όλσεν, Ενγκαντό, Τορουναρίγκα, Σαμουάζ, Κουμς, Ντε Σαρτ, Φορτούνα (76’ Οφόε), Ντεπουάτρ, Μαλέντε (76’ Μπέζους).

Νωρίτερα, η Αντβέρπ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας 2-1 (62’, 83’ Φρέι – 42’ Ντομ) την Μπέερσοτ εντός έδρας, ενώ η Άντερλεχτ ακολουθεί στην 4η θέση και στο -1 μετά το 3-0 (50’ Ρεφαέλοφ, 78’ Βερσάερεν, 82’ Ράμα) επί της Οστάνδης.

Στα υπόλοιπα κυριακάτικα ματς, Σαρλερουά και Σταντάρ Λιέγης έμειναν στο 0-0 και η Έουπεν απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού λυγίζοντας με 3-1 (11’ Μαγκνέ, 49’ Νούχου, 71’ Πρέβλιακ – 31’ Μάρτενς) τη Λέουβεν.