Γερμανία

Η βροχή στη Λειψία δεν συνοδεύτηκε από… γκολ

Λειψία και Σάλκε… αλληλοεξουδετερώθηκαν μένοντας στο 0-0, κάτω από έντονη βροχόπτωση, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 51’, με τον ΜακΚένι.

Η βροχή που έπεφτε καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνας της Λειψίας με τη Σάλκε δεν συνοδεύτηκε και από ανάλογο θέαμα ή γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αναδειχθούν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Αμφότερες οι ομάδες κατάφεραν να εξουδετερώσουν η μια το παιχνίδι της άλλης, σε μια πάντως έντονη «μονομαχία», με αρκετά νεύρα και κίτρινες κάρτες. Οι «ταύροι» είχαν περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως καλύτερη στιγμή τους τη φάση του 40ου λεπτού. Όταν ο Σανέ «διόρθωσε» τη λάθος έξοδο του Νιούμπελ και απομάκρυνε την κεφαλιά του Όρμπαν…

Οι «κένιγκσμπλαου» ήταν επίσης πολύ προβλέψιμοι και με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις, ενώ προτίμησαν να ασχοληθούν πρωτίστως με το πώς θα διασφαλίσουν το μηδέν στα μετόπισθεν. Ωστόσο, θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει είτε στο 28’, με τον Ουπαμεκανό να διώχνει προ του Νάστασιτς σε κόρνερ. Είτε στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Εμπολό πέρασε λίγο άουτ. Ενώ στο 51’, η κεφαλιά του ΜακΚένι βρήκε στο δοκάρι του Γκιουλασί!

Εν τέλει, το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη, με τη Λειψία να μένει αήττητη για όγδοο σερί ματς και να ανεβαίνει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, μετά από εννιά αγωνιστικές, ενώ η Σάλκε έφυγε ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.