Γαλλία

Και τώρα φέρτε την… Μπαρτσελόνα

Ένα ακόμα βήμα για το Champions League της επόμενης σεζόν πριν σκεφτεί το Champions League το… φετινό έκανε η Λιόν. Καθάρισε 2-1 την ουραγό Γκινγκάμπ και περιμένει μεσοβδόμαδα την Μπαρτσελόνα.

Το καθήκον της πριν σκεφτεί τα… μεγαλεία του Champions League έκανε η Λιόν.

Παρόλο που δυσκολεύτηκε, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό καθάρισε 2-1 την Γκινγκάμπ και πλησίασε τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Ligue 1.

Το γρήγορο προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι με το γκολ του Τεριέ (15’) δεν πτόησε την ουραγό, η οποία απάντησε άμεσα με τον Εμποά-Εμποά (21’).

Ωστόσο η Λιόν ανέβασε στροφές πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και πέρασε ξανά μπροστά με τέρμα του Φεκίρ (35’).

Το μόνο που χρειάστηκε λοιπόν να κάνουν στο β’ ημίχρονο ήταν να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ και να πανηγυρίσουν τη νίκη, με την οποία μείωσαν στους τρεις πόντους τη διαφορά από τη δεύτερη Σεντ Ετιέν.

Έκαναν, έτσι, ένα ακόμα βήμα για να κουνήσουν και του χρόνου σεντόνι, πριν υποδεχθούν μεσοβδόμαδα την Μπαρτσελόνα για τους «16» της φετινής διοργάνωσης.