Γαλλία

Καταστροφή για Λιόν

Καταστροφή για τη Λιόν η εντός έδρας ήττα από τη Ρεν με 2-0 που την αφήνει πέντε πόντους πίσω από την Μονακό και τέσσερις πίσω από την Μαρσέιγ.

Η Λιόν ηττήθηκε από τη Ρεν εντός έδρας με 1-0 και έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια της να καταλάβει μια θέση στην πρώτη τριάδα της κατάταξης που οδηγεί στο Tσάμπιονς Λιγκ. Αυτή ήταν μόλις η 2η ήττα εντός έδρας για τους «λιονέ» και πλέον βρίσκονται πέντε πόντους μακριά από τη Μονακό και τέσσερις μακριά από την Μαρσέιγ.

Η Ρεν προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Καζρί, για να βάλει το άγχος στη Λιόν από το ξεκίνημα του αγώνα. Η Λιόν πίεσε πάρα πολύ για την ισοφάριση, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο 21χρονος Λεά Σιλικί διαμόρφωσε το 0-2. Η Ρεν με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 34 βαθμούς και την 8η θέση.