Γαλλία

Πέρασε από την έδρα της Κλερμόν με ανατροπή η Μονακό - Ήττα για τη Ναντ στο ντεμπούτο του Αουγκούστο

Η Μονακό επικράτησε 4-2 στην έδρα της Κλερμόν και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο γαλλικό πρωτάθλημα, ενώ η Ναντ ηττήθηκε στις καθυστερήσεις από την Τουλούζ (1-2).

Έκανε την ανατροπή στο παιχνίδι με την Κλερμόν και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο γαλλικό πρωτάθλημα η Μονακό (2-4)!

Η ομάδα του Πριγκιπάτου έμεινε πίσω στο σκορ στο 7', με τον Βιετέσκα να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Βάντερσον να φέρνει το ματς στα ίσα στο 26'. Μάλιστα, πριν τελειώσει το ημίχρονο, ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 1-2 στο 43'. Όμως, στο 53', η Κλερμόν ισοφάρισε με τον Μουχάμεντ Τσαμ, με τον Μπεν Γεντέρ να βρίσκει ξανά δίχτυα στο 70', δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 90'+3', οι Μονεγάσκοι κλείδωσαν τη νίκη, με τον Ακλιούς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώνει το τελικό 2-4.

Την ήττα στο ντεμπούτο του Αουγκούστο με τη φανέλα της έμεινε η Ναντ, με την Τουλούζ να βρίσκει το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις και -έχοντας κάνει την ανατροπή- να φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό (1-2). Ο Μοχάμεντ έκανε το 1-0 στο 13' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο ο Αμπουκλάλ έκανε το 1-1 στο 62'. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Τουλούζ σκόραρε στο 90'+1' με τον Νικολάισεν, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη. Στο 2-2 έμειναν Μονπελιέ και Χάβρη, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν θετικό ντεμπούτο στην επάνοδό τους στη Ligue 1.