Γαλλία

Κλώτσησε ευκαιρία η Μονακό

Άγγιξε μεγάλη νίκη η Μονακό. Η ομάδα του Ζαρντίμ ήρθε 2-2 στην έδρα της Μονπελιέ (4η στη βαθμολογία), που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και στέρησε στους Μονεγάσκους δεύτερο σερί τρίποντο.

Της πήρε την… μπουκιά απ’ το στόμα!

Η Μονακό κρατούσε στα χέριά της τη νίκη στην έδρα της πολύ καλής φέτος Μονπελιέ, αλλά στο τέλος μίλησαν οι γηπεδούχοι, ισοφαρίζοντας σε 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ. Οι Μονεγάσκοι, οι οποίοι δείχνουν ανανεωμένοι με την επιστροφή του Ζαρντίμ, άγγιξαν δεύτερη σερί νίκη, αλλά ο Ντελόρ με πέναλτι κράτησε όρθια την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14’ με τον Ζέλσον Μαρτίνς και ο Λαμπόρντ ισοφάρισε στο 66ο λεπτό. Ο Φαλκάο έδωσε προβάδισμα στη Μονακό στο 82’, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό το τέρμα του για μια σημαντική νίκη, που θα έδωσε ώθηση στην ομάδα του.

Ο Ζέμερσον δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στα… χασομέρια και άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του Ζαρντίμ.