Κύπρος

«Λύγισε» τον μαχητικό Ερμή και ανέβηκε ξανά στην κορυφή η ΑΕΛ!

Δυσκολότερη του αναμενομένου επικράτηση κόντρα στον Ερμή Αραδίππου για την ΑΕΛ Λεμεσού (3-2), η οποία επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Τσίριο», με πέντε γκολ και έναν πολύ ανταγωνιστικό Ερμή Αραδίππου, η ΑΕΛ Λεμεσού εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα (αποβλήθηκε ο Σόουζα στο 69’) και νίκησε με 3-2, ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος, δύο βαθμούς πάνω από το ΑΠΟΕΛ. Παρέμεινε στην προτελευταία θέση ο Ερμής.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 18’, με τον Μακρή να δίνει ωραία πάσα στον Αντάμοβιτς, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και έφτασαν στην ισοφάριση στο 26’, όταν, μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Μαρτίνιουκ με διπλή προσπάθεια «έγραψε» το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 36’ με κεφαλιά του Ρομάν, με τον Ερμή να ισοφαρίζει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι στο 42’, όταν μετά από ακόμα μία λάθος αντίδραση στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Μαύρου με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-2 σε ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 69’, όταν ο Σόουζα του Ερμή αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις τέσσερα λεπτά μετά (73’), με ένα σουτ του Τζούνιορ να κοντράρει στον Χουράδο και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το τελικό 3-2.