Αγγλία

Ματσάρα και… ανατροπάρα στο ντέρμπι από την Άρσεναλ!

Πω πω ένα ματς, πω πω μια Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» πήραν με 4-2 το ντέρμπι με την Τότεναμ, απαντώντας με ανατροπή στην ανατροπή των «spurs» και τους έπιασαν στη βαθμολογία.

Σούπερ ντέρμπι στην Αγγλία και νικήτρια η Άρσεναλ.

Η ομάδα του Έμερι, η οποία είχε τρεις σερί ισοπαλίες, επικράτησε 4-2 της Τότεναμ (τρεις σερί νίκες) στο «Emirates» για την 15η αγωνιστική της Premier League, έπειτα από ένα πολύ χορταστικό ματς με δύο ανατροπές. Έτσι, την έπιασε στην τέταρτη θέση (οι κανονιέρηδες υπερέχουν λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων), με τις δύο συμπολίτισσες να έχουν από 30 βαθμούς (-8 από την κορυφή). Με δέκα ολοκλήρωσε η ομάδα του Ποτσετίνο, λόγω δεύτερης κίτρινης του Βερτόχεν στο 85ο λεπτό και ενώ είχε αντικρίσει την πρώτη για χέρι εντός περιοχής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με πέναλτι -έπειτα από την παράβαση του Βέλγου στόπερ- του Ομπαμεγιάνγκ, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς σε πέντε λεπτά, με το γκολ του Ντάιερ (30') από κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν και το πέναλτι του Κέιν (34’). Για ανατροπή στον Σον, αν και δεν φαίνεται να τον βρίσκει ο αντίπαλός του.

Στο 56’ η Άρσεναλ έφερε την κατάσταση στα ίσα με... κανονιά του Ομπαμεγιάνγκ εκτός περιοχής, που έστειλε χαμηλά την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιορίς που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η ολική επαναφορά ολοκληρώθηκε στο 74’, όταν ο Λακαζέτ έπιασε σουτ χωρίς ισορροπία, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Γιορίς και πάλι, ενώ λίγο μετά ο Τορέιρα «κλείδωσε» τη νίκη με ψύχραιμο πλασέ, μετά την κάθετη του Ομπαμεγιάνγκ.

Το ματς είχε… τρελό ρυθμό (όπως σχεδόν όλα τα ντέρμπι ανάμεσα σε Άρσεναλ και Τότεναμ) και καμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε από το πλάνο της, σε κανένα σημείο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο, ακόμα και μετά το «σοκ» που υπέστησαν στο πρώτο ημίχρονο. Με τη βοήθεια του Λένο παρέμειναν στη διεκδίκηση της νίκης και αφού ο Κέιν δεν κατάφερε να δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας στην Τότεναμ, η Άρσεναλ που στο 60’ είχε τριπλή ευκαιρία, έγινε αφεντικό της αναμέτρησης από τα μέσα του δεύτερου μέρους και μετά δεν… κοίταξε πίσω.