Γαλλία

«Άσφαιρη» στο Μονπελιέ η Ρεν - Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού η Χάβρη

Λίγες ημέρες μετά την εμφατική νίκη επί της Μακάμπι Χάιφα, η Ρεν έμεινε «άσφαιρη» στο Μονπελιέ (0-0) δίνοντας το δικαίωμα στη Χάβρη να την προσπεράσει έπειτα από τη νίκη επί της Κλερμόν (2-1).

Κόλλησε στο μηδέν μετά τη Μακάμπι Χάιφα η Ρεν! Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να κερδίσει και μετά το 0-0 στο Μονπελιέ, έμεινε για πέμπτο σερί ματς μακριά από τις νίκες στη Ligue 1.

Σε αντίθετη τροχιά η Χάβρη η οποία κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη επί της Κλερμόν, με σκορ 2-1 και να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Αλιουί στο 4' άνοιξε το σκορ με τον Μπαγιό τρία λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Η Κλερμόν, κατάφερε να μειώσει στο 45'+1' για το τελικό 2-1.

Μεγάλη νίκη και για το Στρασβούργο το οποίο πέρασε δύσκολα από την έδρα της Μετς. Οι «γαλάζιοι» παρότι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς κινδύνευσαν αρκετά ωστόσο λυτρώθηκαν με το γκολ του Ντιαρά στο 83' ανεβαίνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τέλος η Λανς, θυμήθηκε το καλό πρόσωπο της περασμένης σεζόν, «λυγίζοντας» την Κυπελλούχο, Τουλούζ. Στο 33' οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με το πλασέ του Ζελαμπέρ, με τον Σαϊντ να μειώνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Την ανατροπή της Λανς υπέγραψε στο 84' ο Γκιλαβογκί, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.