Γερμανία

Μπάγερν είναι και... τα γυρίζει (video)

Η Μάιντς ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, όμως αυτό τσίτωσε την Μπάγερν που με πρωταγωνιστές τους Λεβαντόφσκι και Ρόμπεν καθάρισε 3-1 στην «Opel Arena» κι έπιασε την Λειψία στην κορυφή.

Στην κορυφή της Bundesliga μαζί με την Λειψία (παίζει το Σάββατο με την Σάλκε) ανέβηκε η Μπάγερν, που έφυγε με το τρίποντο 3-1 από την έδρα της Μάιντς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, αφού ο Κόρντομπα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε (8’) και οι Βαυαροί ξύπνησαν. Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου ο Ρόμπεν έδωσε το προβάδισμα (21') στην ομάδα του Αντσελότι, που πήρε την κατάσταση στα χέρια της. Στο φινάλε η Μάιντς ρίσκαρε αρκετά και ο Πολωνός φορ της Μπάγερν διαμόρφωσε το τελικό 3-1 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα (90+1').

Πλέον, οι Βαυαροί περιμένουν γκέλα της Λειψίας, με την οποία συγκατοικούν στην 1η θέση (30 βαθμοί), στο εντός έδρας ματς με την Σάλκε το απόγευμα του Σαββάτου. Όσον αφορά την ομάδα του Σμιντ, έμεινε στην 9η θέση με 17.