Euro 2024

Πήρε τη… ρεβάνς και προκρίθηκε στο Μουντιάλ η Σενεγάλη!

Η Σενεγάλη επικράτησε 2-0 μέσα στη Νότιο Αφρική και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 16 χρόνια, σε ένα ματς που επαναλήφθηκε μετά από απόφαση της FIFA!

Στη Ρωσία θα είναι ωραία με τη Σενεγάλη για παρέα!

Η Σενεγάλη επικράτησε 2-0 μέσα στην έδρα της Νοτίου Αφρικής και εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά από 16 χρόνια, σε ένα ματς που επαναλήφθηκε μετά από απόφαση της FIFA (σσ. είχε τιμωρήσει ισόβια τον διαιτητή του αγώνα).

Στα του παιχνιδιού, η Σενεγάλη έδειξε εξ αρχής ότι το ήθελε περισσότερο! Μπήκε με τα… μπούνια στο ματς και στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μανέ με εξαιρετική κάθετη έκοψε στα δύο την αντίπαλη άμυνα και ο Σακό με πλασέ έγραψε το 1-0. Και πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Μκίζε μετά από προσπάθεια του Μανέ.

Το δεύτερο ημίχρονο πέρασε χωρίς να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο, με την Σενεγάλη να κρατάει μέχρι το φινάλε το τρίποντο και να εξασφαλίζει την πρόκρισή της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!