Βέλγιο

Νέα ήττα και… χάος για την Άντερλεχτ

Δεν κατάφερε να συνέλθει από το αρνητικό σερί των πέντε τελευταίων ματς η Άντερλεχτ. Με καπνογόνα και κροτίδες –που οδήγησαν σε 15λεπτη διακοπή- εξέφρασαν την δυσαρέσκειά τους οι οπαδοί της.

Το αρνητικό σερί της Άντερλεχτ δεν έχει τέλος.

Μετά από μια ακόμα απογοητευτική εμφάνιση στην 27η αγωνιστική της Jupiler League, οι «μωβ» ηττήθηκαν 1-0 από την Σιντ Τρούιντεν και έμειναν για πέμπτο σερί ματς μακριά από τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη - πήραν ένα ακόμα πολύτιμο τρίποντο, που τους ανέβασε στην ένατη θέση. Μάλιστα, συνεχίζει να ονειρεύεται μια θέση στην προνομιούχο εξάδα, πλησιάζοντας στον ένα βαθμό (έχοντας, όμως, ματς περισσότερο).

Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 42ο λεπτό του ματς ο Άκπομ. Και αυτό έγινε η αφορμή για το ξέσπασμα των οπαδών της Άντερλεχτ, που αντέδρασαν στην εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα τους, δημιουργώντας… χαμό.

Συγκεκριμένα, πλήθος καπνογόνων που άναψαν δημιούργησαν ασφυκτική ατμόσφαιρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον διαιτητή να αναγκάζεται να διακόψει το ματς για ένα περίπου τέταρτο.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τον μοναδικό σκόρερ του ματς να αστοχεί σε πέναλτι, στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μισού του ματς.