Αγγλία

Νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι και επιστροφή στην κορυφή!

Ο Σανέ… σέρβιρε, ο Ζεσούς σκόραρε δις και η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε 3-1 την Έβερτον που μείωσε προσωρινά, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της Premier League αλλά με ματς παραπάνω από τη δεύτερη Λίβερπουλ

Έχοντας τους Λιρόι Σανέ και Γκαμπριέλ Ζεσούς σε… μεγάλη ημέρα, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στην μαχητική Έβερτον -που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο «Έτιχαντ» μετά από τέσσερα ματς- την οποία νίκησε με 3-1 για την 17η αγωνιστική της Premier League!

Αποτέλεσμα το οποίο επανέφερε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εν αναμονή και του αυριανού ντέρμπι ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ενώ στα ευχάριστα για την Σίτι συγκαταλέγεται και η επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπρόινε, που μπήκε αλλαγή, μετά την εγχείριση στο γόνατό του την 1η Νοέμβρη.

Στο 22ο λεπτό, ο Ιλκάι Γκιντογκάν πήρε την μπάλα μετά το «άτσαλο» διώξιμο του Γέρι Μίνα, πάσαρε στον Λιρόι Σανέ, εκείνος πέρασε την κάθετη πάσα στον Γκαμπριέλ Ζεσούς που με εξαιρετικό πλασέ στην κλειστή γωνία του Τζόρνταν Πίκφορντ άνοιξε το σκορ για την Μάντσεστερ Σίτι...

inner

Οι ίδιοι παίκτες πρωταγωνίστησαν και στο δεύτερο τέρμα των «πολιτών», στο 50’. Με τον Σανέ να βγάζει μια σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, τον Ζεσούς να πηδάει ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ!

inner

Οι «εφοπλιστές» κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, με την κεφαλιά του Ντομινίκ Κάλβερτ-Λιούιν, που βρήκε και στον Φαμπιάν Ντελφ, μετά το γέμισμα του Λούκας Ντιν από αριστερά, στο 65ο λεπτό. Όμως, όχι μόνο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά αντιθέτως δέχθηκαν γρήγορα και τρίτο τέρμα.

inner

Όταν, τέσσερα λεπτά, μετά, από μια επέλαση και σέντρα του Φερναντίνιο από τα αριστερά, ο Ραχίμ Στέρλινγκ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα -καθώς είχε μπει αλλαγή στο 66’- κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, για δεύτερη μόλις φορά στην καριέρα του! Σημειώνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

inner

Καθώς τόσο ο Ριτσάρλισον όσο και οι Θίο Γουόλκοτ και Κάλβερτ-Λιούιν «σπατάλησαν» τις ευκαιρίες που είχαν, στο 71’, το 74’ και το 83ο λεπτό αντίστοιχα, προκειμένου να ξαναβάλουν την Έβερτον στο παιχνίδι της διεκδίκησης έστω του βαθμού…