Γενικά

Ο Νικολάι της πήρε το… κολάι! (video)

Σε προσωπική του υπόθεση μετέτρεψε ο Νικολάι Γιόργκενσεν το φιλικό της με την Ισλανδία. Στο ντεμπούτο του Χαρέιντε στον πάγκο, ο Δανός χτύπησε δυο φορές σε ένα πεντάλεπτο και έδωσε φιλική νίκη με 2-1

Με το δεξί μπήκε στη νέα της εποχή η εθνική Δανίας.

Στο ντεμπούτο του Έγκε Χαρέιντε (που διαδέχθηκε μετά από 15 χρόνια τον Μόρτεν Όλσεν) οι «βίκινγκ» επικράτησαν 2-1 της Ισλανδίας.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο, ο Νικολάι Γιόργκενσεν πήρε πάνω του την κατάσταση και με δυο γκολ σε λιγότερα από πέντε λεπτά (50’-54’) καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη.

Όσο για την ευχάριστη έκπληξη των προκριματικών του Euro (η οποία την Τρίτη θα τεθεί αντίπαλος της Εθνικής μας στο «Καραϊσκάκη») δεν μπόρεσε να αντιστρέψει την κατάσταση και περιορίστηκε στη μείωση του σκορ στο 90’ με τον Τράουστασον.

Επιμέλεια: Γιώργος Μαραθιανός