Oλλανδία

Ο Δουβίκας έχασε από τον Σιόβα - Τον… χαβά της η Άλκμααρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου!

Η Ουτρέχτη προηγήθηκε με γκολ του Δουβίκα, αλλά η Φορτούνα Σιτάρντ του Σιόβα το γύρισε και πήρε μεγάλο τρίποντο (1-2). Νέα νίκη για την Άλκμααρ που κυνηγάει την Φέγενορντ.

Η ελληνική μονομαχία έβγαλε… χαμένο τον Τάσο Δουβίκα, αλλά και τον Βασίλη Μπάρκα! Παρότι ο Έλληνας στράικερ άνοιξε το σκορ για την Ουτρέχτη, η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα έκανε φοβερή ανατροπή (1-2) και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη για να μεγαλώσει τη διαφορά της από τα χαμηλά.

Ο Δουβίκας λοιπόν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 59’ παίρνοντας το ριμπάουντ από ασταθή επέμβαση του αντίπαλου κίπερ για να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, αλλά δέκα λεπτά μετά ο Μπίστροβιτς ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, ο Νίλσον στο 87ο λεπτό έγραψε την ανατροπή και… ξέρανε την Ουτρέχτη!

Την ίδια ώρα, η Άλκμααρ πέρασε και από την έδρα της Φίτεσε (0-1) και συνεχίζει στο κατόπι της Φέγενορντ, ούσα στο -2 από την κορυφή με ματς περισσότερο. Ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την παρέα των Παυλίδη, Χατζηδιάκου που ήταν βασικοί και αναντικατάστατοι, με τον Κάρλσον στο 29’ να δίνει τη λύση για τους φιλοξενούμενους.