Oλλανδία

Σκόραρε ο Δουβίκας, αλλά τούμπαρε την Ουτρέχτη στο 94' και πήρε σπουδαία νίκη η Γκόου Αχέντ Ινγκλς!

Ο Δουβίκας πέτυχε το 13ο γκολ του στο πρωτάθλημα Ολλανδίας, αλλά η Ουτρέχτη δέχτηκε ήττα-σοκ από την Γκόου Αχέντ Ινγλς και παρέμεινε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί ο Δούβικας να έφτασε σε ένα ιστορικό ρεκόρ, ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ανάλογα για την Ουτρέχτη, η οποία γνώρισε ήττα-σοκ από την Γκόου Αχέντ Ινγκλς στο 90+4' (1-2) και παρέμεινε στην 7η θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, εκτελώντας τον Ντε Λάνγκε με όμορφο πλασέ. Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Έντβαρσεν με πανέμορφη ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 1-1, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ουτρέχτη πίεσε για να βρει το πολυπόθητο γκολ, χωρίς αυτή η προσπάθεια να έχει αποτέλεσμα. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι «αετοί» σόκαραν τους γηπεδούχους στο 90'+4', με τον Γουίλουμσον να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα και να δίνει μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.