Γαλλία

Η Παρί έστησε πάρτι στο «Classique» και έσπρωξε και άλλο στον... γκρεμό τη Μαρσέιγ!

Ένα μεγάλο πάρτι με καλεσμένη την... παραπαίουσα Μαρσέιγ, έστησε η Παρί Σεν Ζερμέν στο «Parc des Princes», με τους Παριζιάνους να διαλύουν με 4-0 τους Μασσαλούς στο μεγάλο ντέρμπι της Ligue 1!

Η Παρί Σεν Ζερμέν μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το μεγάλο ντέρμπι μίσους με αντίπαλο την... παραπαίουσα, Μαρσέιγ!

Εκμεταλλευόμενοι το πολλά και σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Μασσαλοί το τελευταίο διάστημα, τόσο σε αγωνιστικό, όσο και διοικητικό επίπεδο, οι Παριζιάνοι έστησαν πάρτι στο «Parc des Princes», επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 στο ντέρμπι «Classique» για την 6η αγωνιστική της Ligue 1!

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, όταν ο Χακίμι με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μόλις στο 8ο λεπτό. Και μπορεί άπαντες στο «στρατόπεδο» της Παρί να «πάγωσαν» με τον τραυματισμό και την αναγκαστική αλλαγή του Εμπαπέ στο 32', ωστόσο, ο Κολό Μουανί ήταν εκεί, και πέντε λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή έκανε το 2-0!

Με την ίδια διάθεση να παίξει γρήγορα και επιθετικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί, η οποία και βρήκε τρίτο γκολ στο 47' με κεφαλιά «ψαράκι» του Γκονζάλο Ράμος. Ο Πορτογάλος φορ ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί, όταν στο 89' ολοκλήρωσε υποδειγματικά την αντεπίθεση της ομάδας του

Από την άλλη, η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, αγωνίστηκε με υπηρεσιακό δίδυμο τους Αμπαρντοναντό και Ζαν-Πιερ Παπέν στον πάγκο, μετά την παραίτηση του Μαρθελίνο. Η αποψινή ήττα από το μεγάλο αντίπαλο δέος, είναι δεδομένο πως έκανε ακόμα πιο βαρύ το κλίμα στις τάξεις του συλλόγου και στην κόντρα που έχει ανοίξει εδώ και μερικές ημέρες με τους οπαδούς.