Σκωτία

Περίπατος και κορυφή για Σέλτικ

Η Σέλτικ συνέτριψε 5-1 την πρωτοπόρο Κιλμάρνοκ και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας της σκοτσέζικης Premier League.

Σε έναν… υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Σέλτικ το υποτιθέμενο ντέρμπι κορυφής με την Κιλμάρνοκ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της σκοτσέζικης Premier League. Οι Κέλτες ήταν καταιγιστικοί, φτάνοντας σε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 5-1 και σκαρφάλωσαν στην κορυφή με 33 βαθμούς, «γκρεμίζοντας» από αυτήν την αντίπαλό της, που έμεινε στους 31.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα με τους Φόρεστ (5’), Έντουαρντ (25’), Λούστινγκ (35’) και Κρίστι (45+1’). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 52’ με πέναλτι του Μπρόφι, ενώ 17 λεπτά αργότερα, ο Φόρεστ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με νίκες συνέχισαν Χαρτς και Σεντ Τζόνστον, που επικράτησαν με 1-0 και 2-0 αντίστοιχα των Μάδεργουελ και Αμπερντίν και διατηρήθηκαν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Χιμπέρνιαν με 1-0 επί της Χάμιλτον, ενώ η Λίβινγκστον με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, κατέβαλε με 3-1 την αντίσταση της Σεντ Μίρεν.