Αγγλία

Πήρε ανάσα η Έβερτον του Σίλβα κόντρα στον Ρομπέρτο!

Φιλί της ζωής πήραν Έβερτον και Μάρκο Σίλβα. Τα «ζαχαρωτά» επικράτησαν 2-0 της Γουεστ Χαμ (των Ρομπέρτο και Μαζουακού) και επέστρεψαν στις νίκες στην Premier League μετά από ενάμιση μήνα.

Επιτέλους νίκη για την Έβερτον.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα επικράτησε 2-0 της Γουέστ Χαμ (των πρώην παικτών στον Ολυμπιακό, Ρομπέρτο και Μαζουακού) στο «Goodison Park». Πήρε το πρώτο της «τρίποντο» στην Premier League μετά την 1η Σεπτεμβρίου (3-2 τη Γουλβς) και έφτασε τους 10 βαθμούς, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Με αποτέλεσμα κι ο Πορτογάλος τεχνικός να πάρει σημαντική ανάσα, αφού σε περίπτωση νέας απώλειας, θα «έτριζε» επικίνδυνα η καρέκλα του.

Το σκορ άνοιξε στο 17’ ο Μπερνάρντ, ο οποίος, αφού έφερε… βόλτα την αντίπαλη άμυνα και ωραίο ελιγμό, εκτέλεσε τον Ρομπέρτο, που αιφνιδιάστηκε και δεν προστάτεψε την κλειστή του γωνία. Τη νίκη των γηπεδούχων σφράγισε ο Σίγκουρντσον στο 90+2’ με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής.

Η Έβερτον ήταν συνολικά ανώτερη, αλλά καρδιοχτύπησε, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τόσο στο πρώτο μέρος, όσο και στο δεύτερο, στο οποίο είχε δοκάρι με τον Γουόλκοτ στο 64ο λεπτό. Λίγο έλειψε να πληρώσει ακριβά την αναποτελεσματικότητά της, καθώς ο Ογκμπόνα βρήκε τον Πίκφορντ σε ετοιμότητα, με τον Άγγλο διεθνή να πέφτει χαμηλά στην αριστερή του γωνία για να απομακρύνει το σουτ. Λίγα λεπτά μετά ο Ισλανδός άσος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.