Κύπρος

Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει ο ΑΠΟΕΛ

Σε τροχιά τίτλου παρέμεινε ο ΑΠΟΕΛ, που νίκησε 4-1 την Ομόνοια.

«Ζωντανές» τις ελπίδες του για την κατάκτηση του τίτλου διατήρησε ο ΑΠΟΕΛ, που νίκησε 4-1 την Ομόνοια για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λεμεσού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Σόουζα και 13 λεπτά αργότερα ο Σάλαϊ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 39’ με τον Τζάιλσον και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά στο 82’ ο Εμπελίσιο έκανε το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ενσούε.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για τα πλέι άουτ, η Νέα Σαλαμίνα νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Πάφο με ανατροπή και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κωστής, που πέτυχε και τα δύο γκολ (45+1’ και 89’). Οι γηπεδούχοι, που χρειάζονται άλλους τρεις βαθμούς για να παραμείνουν στα μεγάλα σαλόνια, είχαν προηγηθεί με τον Μπεριγκό (10’).