Σκωτία

Νίκησε τη Νταντί Γιουνάιτεντ η Ρέιντζερς με φοβερό Ταβερνιέ

Η Ρέιντζερς επιβλήθηκε με 2-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ, με τον Τζέιμς Ταβερνιέ να κάνει φοβερό παιχνίδι.

Εντυπωσιακή νίκη κατάφερε να πετύχει η Ρέιντζερς κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-0, για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Σκωτία.

Η ομάδα του Βαν Μπρόχοστ ήταν αυτοί που μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να βρει τρόπο για να ανοίξει το σκορ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Ρέιντζερς κατάφερε να σπάσει την πίεση της Νταντί Γιουνάιτεντ και στο 55ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Τζέιμς Ταβερνιέ ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 78’ ο Ντιαλό ήταν αυτός που καθάρισε την νίκη της ομάδας του, ανεβάζοντας το δείκτη του στο 2-0, μετά από ασίστ του Σακάλα. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος και με αυτόν τον τρόπο, η Ρέιντζερς μείωσε την διαφορά από την πρώτη Σέλτικ στους έξι βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος.