Σκωτία

Πέρασε από την έδρα της Ρος Κάουντι και διατηρήθηκε στο +9 η Σέλτικ

Η Σέλτικ επικράτησε 2-0 στην έδρα της Ρος Κάουντι και διατηρήθηκε στο +9 από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Πετυχαίνοντας από ένα γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου, η Σέλτικ δυσκολεύτηκε, αλλά εν τέλει πέρασε από την έδρα της Ρος Κάουντι και διατηρήθηκε στο +9 από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Οι Κέλτες δεν μπόρεσαν να βρουν το γρήγορο γκολ, παρότι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά αυτό ήρθε στο φινάλε του πρώτου ημίχρονου. Ο Ζότα ήταν εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε μετά από χρήση του VAR, και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» από νωρίς τη νίκη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να έχουν κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Χαρτ. Στο 90'+5', η Σέλτικ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με τον Ζότα να βρίσκει υπέροχα τον Μπερναμπέι και εκείνος με όμορφο πλασέ να διαμορφώνει το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.