Κύπρος

Σήκωσε την κούπα ο ΑΠΟΕΛ - Έπεσε η Πάφος

Ο ΑΠΟΕΛ ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Ανόρθωση στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα της Λευκωσίας να κάνει φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου. Υποβιβάστηκε η Πάφος!

Την κατάκτηση του τέταρτου σερί πρωταθλήματός της και 25ου συνολικά, πανηγύρισε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ! Η ομάδα της Λευκωσίας ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την Ανόρθωση αλλά αυτό δεν εμπόδισε παίκτες και οπαδούς να πανηγυρίσουν σαν... τρελοί ακόμη έναν τίτλο!

Στα του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 12' με τον Σωτηρίου αλλά ο δανεικός από τον ΠΑΟΚ στην Ανόρθωση, Κουλούρης, ισοφάρισε το σκορ (44'). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με τον Ντε Βινσέντι (56') αλλά ο Μακρής έξι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 14/5

Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 3-2
(35' Μακριέφ, 45' και 66' Παύλου / 76' πέν. Αντρέ Άλβες, 78' Καϊσερλίδης)

Ομόνοια - Απόλλων Λεμεσού 1-2
(46' Ρουσιάς / 10' Αλέξ ντα Σίλβα, 81' Παπουλής)

Κυριακή 15/5
ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 2-2
(12’ Σωτηρίου, 56’ Ντε Βινσέντι / 44’ Κουλούρης, 62’ Μακρής)

6. Νέα Σαλαμίνα 37

Όσον αφορά τη μάχη της... ουράς, η Πάφος δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό, αφού έμεινε στο 1-1 με τον προτελευταίο Εθνικό Άχνας και δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 3' με τον Χατζιβασίλη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 20' με τον Δημοσθένους.

Ο Άρης Λεμεσού έκανε μια ΕΠΙΚΗ ανατροπή κόντρα στη Δόξα Κατωκοπιάς, αφού βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 3-0 και εν τέλει επικράτησε 4-3. Οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Φοφανά (28', 42') και ένα του Δημητρίου (43') πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τα γκολ των Μαραγκουδάκη (60'). Χαραλάμπους (69' πέν), Κύπρου (75') και Πρεντέσκου (88').

Τέλος. Ερμής Αραδίππου και ΑΕ Λεμεσού έμειναν ισόπαλες σε 1-1.

Άρης Λεμεσού-Δόξα Κατωκοπιάς 4-3
(60’ Μαραγκουδάκης, 69’ Χαραλάμπους πέν., 75’ Κύπρου, 88’ Πρεντέσκου / 28', 42' Φοφανά, 43’ Δημητρίου)

Ερμής Αραδίππου-ΑΕ Λεμεσού 1-1