Πορτογαλία

Αγρίεψε και διέλυσε την Μποαβίστα η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Μποαβίστα έκανε το λάθος να προηγηθεί στη Λισαβόνα και το πλήρωσε χάνοντας 6-1 από τη Σπόρτινγκ. Δύσκολο διπλό για την Μπενφίκα, 1-0 την Κάζα Πία.

Πήγε για την έκπληξη στη Λισαβόνα αλλά κατέληξε... συντεντριμμένη η Μποαβίστα, που διασύρθηκε με 6-1 από τη Σπόρτινγκ!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Μακουτά στο 3ο μόλις λεπτό και ισοφαρίστηκαν στο 45' από τον Γκιόκερες, με το «Ζοσέ Αλβαλάδε» να κατηφορίζει απότομα στο δεύτερο μέρος.

Ο Παουλίνιο ανέτρεψε τα δεδομένα στο 54' και ακολούθησαν δύο ακόμη γκολ του τρομερού Γκιόκερες (68', 79' πέν.), με τον Νούνο Σάντος (88') να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-1 στο 88', προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με το δεύτερο τέρματα του ο Παουλίνιο στις καθυστερήσεις.

Η Σπόρτινγκ διατηρήθηκε έτσι στο +1 από την Μπενφίκα με ματς περισσότερο, με τους «αετούς» να νικούν δύσκολα εκτός έδρας την Κάζα Πία 1-0, χάρη σε γκολ του Καμπράλ στο 74'.