Πορτογαλία

Κέρασε... τεσσάρα την Πορτιμονένσε η Σπόρτινγκ του Αλεξανδρόπουλου

Επιβλητική η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κόντρα στην Πορτιμονένσε, επικράτησε 4-0 με τον Αλεξανδρόπουλο να μπαίνει σαν αλλαγή και να αγωνίζεται για κάτι περισσότερο από 30 λεπτά.

Συνέχεια στις πρόσφατες καλές εμφανίσεις της έδωσε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 της φορμαρισμένης Πορτιμονένσε, η οποία προέρχονταν από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Τα «λιοντάρια», για τα οποία πέρασε σαν αλλαγή και αγωνίστηκε για κάτι περισσότερο από 30 λεπτά ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του «Ζοσέ Αλβαλάδε» με φόρα, μετά το μεγάλο μεσοβδόμαδο διπλό τους κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ανοίγοντας το σκορ στο 7ο κιόλας λεπτό με τον Τρινκάο.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε και το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (41'), ενώ μετά από αυτογκόλ του Πεδράο, σε φάση η οποία ξεκίνησε από κλέψιμο του Αλεξανδρόπουλου, έγινε το 3-0 στο 73'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Νούνο Σάντος «έγραψε» το τελικό 4-0, ανεβάζοντας την Σπόρτινγκ στην 5η θέση της βαθμολογίας, 8 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Πόρτο.