Τρικάβαλος

Σημαντικό προβάδισμα για να εξασφαλίσει μία θέση στον τελικό του Κυπέλλου Hellas On Line πήρε ο Άρης, επικρατώντας με σκορ 3-1 της Καβάλας στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κόκε, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, με τον Χαβίτο να πετυχαίνει το άλλο τέρμα, ενώ για τους «Αργοναύτες» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ονουάτσι. Στις 25 Μαρτίου η ρεβάνς, στο «Ανθή Καραγιάννη».

Το ματς:

Με την 11άδα που ξεκίνησε στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ την Κυριακή και σε διάταξη 4-4-2 παρέταξε τον Άρη στον αγωνιστικό χώρο ο Έκτορ Κούπερ, με εμφανή διάθεση να «χτυπήσει» από τα άκρα την Καβάλα. Από την άλλη πλευρά, ο Άαντ Ντε Μος αντέταξε τους «Αργοναύτες» με 4-2-3-1, προσπαθώντας να «γεμίσει» το κέντρο του, να κρατήσει τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Ιτάνζ και να απειλήσει στις αντεπιθέσεις.

«Κίτρινη» επίθεση, «Αργοναυτική» αντεπίθεση

Επιθετικά από τα πρώτα λεπτά ξεκίνησε ο Άρης, κλείνοντας τους αντιπάλους του στο μισό γήπεδο και πιέζοντας για να σκοράρει. Είτε από τα δεξιά με Μεριέμ και Νέτο, είτε από τα αριστερά με Κάλβο και Αράνο, οι «κίτρινοι» πάταγαν συχνά-πυκνά περιοχή, δοκιμάζοντας τα αντανακλαστικά της άμυνας των «Αργοναυτών» και του Ιτάνζ. Στο 26’ η πίεση καρποφόρησε, αλλά από το σημείο του πέναλτι. Σε μία σέντρα του Αράνο, ο Ντιέ βρήκε την μπάλα με το χέρι, αναγκάζοντας τον Κάκκο να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Κόκε ευστόχησε στην "εσχάτη" των ποινών, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η επίτευξη του πρώτου τέρματος της αναμέτρησης δεν ήταν ικανή να αλλάξει την εικόνα του ματς, αφού οι παίκτες του Έκτορ Κούπερ συνέχισαν να πιέζουν θέλοντας να διευρύνουν το προβάδισμά τους, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που εξακολουθούσαν να παραμένουν καθηλωμένοι στην άμυνά τους. Ενώ όμως όλα έδειχναν πως το 1-0 θα είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, οι «Αργοναύτες» εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν το μυαλό τους στην επίθεση και σε μία κόντρα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισαν με τον Ονουάτσι, βάζοντας τον αγώνα σε νέες βάσεις.

Προβάδισμα τελικού

«Καρμπόν» με το πρώτο 45λεπτο ήταν και το δεύτερο μέρος του αγώνα, αφού ο Άρης κυνηγούσε και πάλι το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν. Οι πρώτες φάσεις ανήκαν στους γηπεδούχους, με τους Κόκε και Νέτο, ενώ ο Ρινκόν ήταν αυτός που απείλησε την εστία του Σηφάκη. Η πίεση των «κιτρίνων» απέδωσε στο 68’, όταν ο Κόκε και πάλι, με ένα σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιτάνζ. Το γκολ αυτό έδωσε νέα πνοή στον αγώνα, ανοίγοντας την όρεξη των παικτών του Άρη και για άλλο γκολ.

Έξι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Χαβίτο σκόραρε με κεφαλιά, ύστερα από απόκρουση του Ιτάνζ σε σουτ του Τζόνσον, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, ενόψει της ρεβάνς στην έδρα της Καβάλας, σε οκτώ ημέρες.