Oλλανδία

Τεσσάρα από Αγιαξ, άνετα η Αϊντχόφεν

«Καταιγιστικός» ο Αγιαξ, σάρωσε 4-1 στο Άμστερνταμ τη Χέρακλες στην πρεμιέρα της Eredivisie κι έδειξε πως ετοιμάζεται να «ρεφάρει» την περυσινή αποτυχία του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Αγιαξ σάρωσε 4-1 τη Χέρακλες στο «Άμστερνταμ Αρίνα» στην πρεμιέρα της φετινής Eredivisie κι έδειξε ικανός να επανακτήσει τα πρωτεία στο ολλανδικό ποδόσφαιρο.

Ο «Αίαντας» δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ήταν «καταιγιστικός» κι έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Σκόρερ των πρωτευουσιάνων ήταν οι Μέντιτς στο 45’ +8’, Κούντους στο 75’ και Μπεργκβάιν στο 85’ και 96’ με πέναλτι. Για τους φιλοξενούμενους, είχε ανοίξει το σκορ ο Ενχελς στο 45+5’.

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», η Αϊντχόφεν νίκησε 2-0 την Ουτρέχτη στο «Φίλιπς Στάντιον» κι έδειξε ικανή για τον τίτλο.

Οι κυπελλούχοι της "χωρς της τουλίπας" εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους κι επικράτησαν με τα τέρματα των Λανγκ στο 45’+4 και Φέρτεσεν στο 77’.

Άνετα «καθάρισε» τη Βάαλβαικ στο «Αμπελ Λένστρα» η Χέρενφεν 3-1.

«Άλωσε» την έδρα της Τσβόλε η Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-1.