Oλλανδία

Τεσσάρα και κορυφή για Αϊντχόφεν

Η PSV επέστρεψε στις νίκες (4-0 την Τσβόλε) και μαζί στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Μια κακή παρένθεση ήταν για την Αϊντχόφεν η ήττα της περασμένης Κυριακής από τον Άγιαξ. Η PSV επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, νικώντας με σκορ 4-0 την Τσβόλε, στο πλαίσιο της αγωνιστικής της Eredivisie και μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από τον Αίαντα. Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, είδαν να μπαίνει τέλος στο μικρό σερί δύο νικηφόρων αποτελεσμάτων.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24’ με τον Ντε Γιόνγκ, ενώ στο 62’ ο Μπέργκγουιν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η συνέχεια ήταν το ίδιο… εφιαλτική για την Τσβόλε, καθώς ο Ντε Γιόνγκ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 77’ έκανε το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Μανέλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες, μετά από τρία αποτυχημένα αποτελέσματα για την Φέγενορντ, που επικράτησε της Χέρενφεν και εκμεταλλευόμενη τη γκέλα της Αλκμάαρ, μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την τρίτη θέση. Η ομάδα του Ρότερνταμ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 32’ με τον Γιόργκενσεν. Στην επανάληψη, ο Μπεργκουί έκανε στο 53’ το 2-0 και είκοσι λεπτά αργότερα, ο Βιλένα έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».