Γαλλία

Το κεφάλι του Σίλβα καθάρισε την πρόκριση στην Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν με σκόρερ τον Βραζιλιάνο επικράτησε 2-0 της Μετς με ισάριθμες κεφαλιές του κεντρικού της αμυντικό του σε στημένες φάσεις και πέρασε στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Μια άνετη πρόκριση από στημένες φάσεις εξασφάλισε η Παρί Σεν Ζερμέν με το 2-0 απέναντι στη Μετς. Ο Τιάγκο Σίλβα στο 27ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία ήρθε με καρφωτή κεφαλιά λίγο μετά το ύψος του πρώτου δοκαριού να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να βάλει στη θέση του οδηγού τους πρωταθλητές Γαλλίας. Στο 35ο λεπτό ο Καβάνι είχε καλή ευκαιρία για το 2-0, αλλά δεν έστειλε την μπάλα στην εστία.

Η Παρί έψαξε και το δεύτερο γκολ και είχε καλές στιγμές με τον Ουρουγουανό στράικερ στο 50’ αλλά και στο 54’ με τη συνεργασία του Ντι Μαρία με τον Καβάνι, δίχως όμως να φτάσει στο γκολ. Την πρόκριση σφράγισε τελικά ο Τιάγκο Σίλβα ξανά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία.