Σκωτία

Διατηρήθηκε στο +9 με περίπατο η Σέλτικ - Πέρασε ως αλλαγή ο Γιακουμάκης

Η Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη συνέχισε με περίπατο την πορεία της στο σκωτσέζικο πρωτάθλημα, επικρατώντας 4-0 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Πέρασε ως αλλαγή στο 68' ο Έλληνας επιθετικός.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Χιμπέρνιαν η Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου πέρασε... αέρα από το Εδιμβούργο (0-4) και διατηρήθηκε στο +9 από την δεύτερη Ρέιντζερς.

Οι Κέλτες άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Μόουι, με τον Μαέντα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του οκτώ λεπτά αργότερα. Η Σέλτικ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τον Μόουι να σκοράρει και πάλι από την άσπρη βούλα στο 58' και να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε έξι λεπτά αργότερα ο Φουρουχάσι. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε ως αλλαγή στο 68', έχοντας θετική παρουσία.

Με νίκη συνέχισε και η δεύτερη Ρέιντζερς, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Μάδεργουελ. Τα γκολ για τους «Πρωτεστάντες» πέτυχαν οι Μορέλος (13'), Γκόλντσον (39') και Τίλμαν (63').