Γενικά

Στα ρεπεσάζ ο Κεσίδης

Το χάλκινο μετάλλιο, μέσω των ρεπεσάζ, θα διεκδικήσει την Κυριακή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πάλης της Βουδαπέστης ο Λαοκράτης Κεσίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις και δείχνει ότι είναι σε καλή κατάσταση για να διεκδικήσει την είσοδό του στο βάθρο.

Άλλωστε, η… τύχη του χρωστάει ένα μετάλλιο, ειδικά με τον τρόπο που το έχασε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Κεσίδης αγωνίστηκε στα 97 κιλά της ελληνορωμαϊκής και στο γύρο των «32» επικράτησε του Ιάπωνα Νάρα με 8-5.

Στην επόμενη φάση, αντιμετώπισε τον Ινδό Χάρντιπ και νίκησε με 4-1. Στα προημιτελικά, ηττήθηκε με τεχνική πτώση από τον Μιλόφ, αλλά ο Βούλγαρος έφτασε έως τον τελικό και έδωσε την ευκαιρία στον Έλληνα πρωταθλητή να αγωνιστεί στα ρεπεσάζ.

Στην άλλη ελληνική συμμετοχή του Σαββάτου, ο Γιώργος Πρεβολαράκης στα 77 κιλά, αποκλείστηκε στο γύρο των «32» από τον Ουζμπέκο Ναλγκίεφ.