Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της ΑΕΚ στο γεμάτο ΟΑΚΑ απέναντι στον Λεβαδειακό. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.

17:58
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Λεβαδειακό.
17:59
Ματς για την αγωνιστική 28η της Σούπερ Λίγκας, όπου διεξάγονται και όλα τα παιχνίδια μαζί.
18:00
Η Ένωση με έναν βαθμό απόψε θα κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο. Βέβαια εκκρεμεί η απόφαση της έφεσης του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, συνεπώς ακόμη κι αν οι κιτρινόμαυροι τα καταφέρουν σήμερα δεν θα σηκώσουν την κούπα μπροστά στο κοινό τους.
18:00
Βέβαια, ο κόσμος της ομάδας δεν… κρατιέται και σήμερα έχει δώσει χαρακτήρα γιορτής στην αναμέτρηση και θα γεμίσει το Ολυμπιακό Στάδιο, το οποίο για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά άνοιξε όλες του τις θύρες για να υποδεχτεί τους «κιτρινόμαυρους».
18:00
Την προηγούμενη αγωνιστική, η Ένωση πέρασε από την έδρα του Πλατανιά με σκορ 1-0, ενώ την περασμένη Τετάρτη έκλεισε και θέση για τον τελικό του Κυπέλλου χάρη στη γκολάρα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιτελικού κόντρα στη Λάρισα (1-0) στο ΟΑΚΑ.
18:01
Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός που βέβαια έχει και αρκετά δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια διατηρεί κάποιες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη μέσω της 5η θέσης. Η Ξάνθη, που αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, έχει 39. Ο Αστέρας (6ος) είναι στους 36 και παίζει στην Κέρκυρα, ενώ οι Βοιωτοί είναι στην 7η με 34.
18:04
Όσο περνάει η ώρα ολοένα και αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου.
18:08
Η ΠΑΕ ΑΕΚ όλες αυτές τις μέρες «βομβάρδισε» μέσω των social Media τον κόσμο της με μηνύματα για την σημερινή αναμέτρηση ζητώντας να προσέχουν ακόμη και τον διπλανό τους ώστε να μην συμβεί το παραμικρό που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ομάδα. Τα μηνύματα παίζουν και αυτή την ώρα στα matrix και στα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ. Δείτε εδώ τα μέτρα που αποφασίστηκαν στην σύσκεψη ασφαλείας που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στα γραφεία της ΠΑΕ.
18:09
18:18
H εικόνα του γηπέδου αυτή την ώρα. Βγήκε για ζέσταμα ο Μπάρκας και αποθεώθηκε. Εικόνα live21962054/53215.jpg
18:20
Πριν από λίγο έγιναν γνωστές και οι ενδεκάδες. Πάμε να δούμε πώς θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
18:20
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Σισέρο, Φαβάρο, Ντιόγκο, Νιάσε, Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι, Σαβαντόγκο
18:20
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ, Μπακασέτας, Λιβάγια, Λόπες, Γιακουμάκης
18:21
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Τσιντώτας, Γκάλο, Γαλανόπουλος, Τζανετόπουλος, Μάνταλος, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος.
18:21
Στον πάγκο για τους Βοιωτούς οι: Σωτηρίου, Ζαραδούκας, Ιωαννίδης, Καθάριος, Καλτσάς, Καραχάλιος, Νίκας.
18:27
Εκπλήξεις στην ενδεκάδα της ΑΕΚ από τον Μανόλο Χιμένεθ, που αφήνει εκτός αρχικού σχήματος τους Γκάλο και Χριστοδουλόπουλο. Παράλληλα, ξεκινάει για πρώτη φορά βασικό σε παιχνίδι πρωταθλήματος τον Γιακουμάκη, ο οποίος θα αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης.
18:27
18:29
Οι παίκτες της ΑΕΚ μπαίνουν για προθέρμανση μέσα σε αποθέωση, με το σύνθημα "να 'τοι, να 'τοι οι πρωταθλητές" να δονεί την ατμόσφαιρα.
18:32
Πανηγυρικό το κλίμα στο ΟΑΚΑ, με τις εξέδρες που σχεδόν έχουν γεμίσει να ζητούν πρωτάθλημα και Κύπελλο από την "Ένωση".
18:41
Όσο περνάει η ώρα γεμίζουν ακόμη περισσότερο οι κερκίδες.
18:59
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Πανέμορφη ατμόσφαιρα και όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:00
1' Σέντρα στο ματς
19:01
1' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας μπήκε στην περιοχή έπιασε το σουτ και ο Επασί έδιωξε δύσκολα.
19:01
2' Νέα τελικη για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έπιασε φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
19:04
3' Νέα επίσκεψη της ΑΕΚ στην περιοχή του Λεβαδειακό. Ο Λόπες έσπασε στον Μπακασέτα που έπιασε του σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Σωστά έδωσε οφσάιντ ο βοηθός αφού ο Γιακουμάκης ήταν εκτεθειμένος και επηρέαζε το οπτικό πεδίο του Επασί.
19:10
Αναρτήθηκε πανό στη γωνία απέναντι από το πέταλο των οργανωμένων για την έφεση του ΠΑΟΚ-ΑΕΚ, η οποία εκκρεμεί. "Σκουτέρη-Ανδριόπουλε, τα ξέρουμε όλα. Το νου σας", αναφέρει.
19:10
10' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακασέτα στην περιοχή, ο Γιακουμάκης με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.
19:11
11' Πέναλτι για την ΑΕΚ!
19:11
Ο Λόπες έκανε τη σέντρα η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Νιασέ και ο ρέφερι έδωσε σωστά πέναλτι.
19:11
12' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
19:12
Ο Μπακασέτας νίκησε τον Επασί!
19:13
13' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια πήρε την μπάλα μετά από κόντρα, έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
19:15
15' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία ατομική ενέργεια του Γιακουμάκη και σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
19:17
*** Στο ματς του ΠΑΟΚ, η Ξάνθη έχει ανοίξει το σκορ και προηγείται 1-0 μέσα στην Τούμπα *** Απίστευτο λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Κρέσπο γύρισε άτσαλα και με πολλή δύναμη στον Πασχαλάκη, ο οποίος έκανε τραγικό κοντρόλ και η μπάλα έφτασε στον Γέντρισεκ, που, με έξοχο πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους Ακρίτες!
19:19
19' Πρώτη τελική για τον Λεβαδειακό. Σουτ του Μαρκόφσκι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπάρκας χωρίς πρόβλημα.
19:23
22' Λάθος του Μπακάκη, ο Σουμπίνιο έκλεψε, έκανε το γύρισμα όμως δεν ήταν καλό και ο Μαρκόφσκι δεν πρόλαβε. Ο βοηθός σήκωσε πάντως το σημαιάκι του, παρότι ο επιθετικός των Βοιωτών καλυπτόταν.
19:24
24' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μαρκόφσκι έστρωσε στον Μητρόπουλο, που με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω απ' την εστία.
19:27
26' Μίνι διακοπή στο ματς, αφού Μπακασέτας και Νιάσε συγκρούστηκαν. Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Λάζαρος, αποθεώνεται από όλο το γήπεδο και ανταποδίδει!
19:29
29' Συρτό σουτ του Μπακασέτα, μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.
19:30
30' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Λοπες μπήκε στην περιοχή ο Αντιλέχου προσπάθησε να διώξει και παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ.
19:32
32' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Χουλτ από τα αριστερά, ο Γιακουμάκης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας όμως υπό την πίεση του Νιάσε δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.
19:33
33' ΓΚΟΟΟΛ 2-0 ΑΕΚ!
19:34
Ο Λιβάγια τσίμπησε την μπάλα στον Μπακασέτα που έπιασε ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή και πέτυχε το δεύτερο τέρμα του!
19:40
40' Σταθερά σε θέση άμυνας ο Λεβαδειακός.
19:42
42' Ωραία συνεργασία του Γιακουμάκη με τον Μπακασέτα, όμως ο Επασί βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον σκόρερ των δύο τερμάτων της ΑΕΚ.
19:45
44' Ωραία φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης πάτησε πανέξυπνα την μπάλα στον Λιβάγια, ο οποίος καθυστέρησε κι εν τέλει έκανε ένα χλιαρό σουτ το οποίο μπλόκαρε με ευκολία ο Επασί.
19:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
19:46
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
19:46
Η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στον Λεβαδειακό.
19:47
Ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 12' (ήταν) άνοιξε το σκορ και στο 33' με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης.
20:02
Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ζαραδούκας στη θέση του Ζαβαντόγκο
20:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημιχρονο
20:04
47' Κάθετη του Μπακασέτα στον Λιβάγια, που δεν πρόλαβε την μπάλα αλλά ήταν και σε θέση οφσάιντ.
20:05
48' Κίτρινη κάρτα στον Αντιλέχου για φάουλ στον Λιβάγια.
20:07
50' Ωραία σέντρα του Ζαραδούκα από τα αριστερά, ο Μαρκόφσκι δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.
20:11
54' Ωραία επίθεση για την ΑΕΚ, ο Λιβάγια έβγαλε κάθετη στον Γιακουμάκη, που όμως δεν τέλειωσε σωστά την φάση από πλάγια θέση.
20:12
55' Σουτ-βολέ του Λόπες έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.
20:12
55' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες αφήνει τη θέση του στον Γκάλο.
20:13
Δεξιά στα χαφ πάει ο Γκάλο και ο Μπακασέτας μεταφέρεται στα αριστερά.
20:14
57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Έπειτα από αδράνεια των παικτών της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Νιάσε που έπιασε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ίσως βρήκε και ο Τσιγκρίνσκι την μπάλα, αλλά ο βοηθός έδειξε ελεύθερο.
20:15
Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Πέτρος Μάνταλος! Αν μπει στο ματς θα επιστρέψει μετά από 175 μέρες ύστερα από τον σοβαρό τραυματισμό του στο ματς με τον Πανιώνιο.
20:18
61' Φάση για τον Λεβαδειακό. Σουτ του Τσαμπούρη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
20:20
63' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
20:21
64' Κεφαλιά του Γιακουμάκη ύστερα από κόρνερ του Γκάλο, μπλόκαρε ο Επασί.
20:21
64' Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
20:25
Συστάσεις από τα μεγάφωνα στους οπαδούς της ΑΕΚ ώστε να μην μπει κανείς στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του ματς.
20:28
70' Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στο ματς.
20:29
Η ΑΕΚ έχει κατεβάσει στροφές, ενώ το πάρτι των οπαδών της στην κερκίδα συνεχίζεται.
20:29
Σε λίγα λεπτά θα περάσει στο ματς ο Λάζαρος.
20:30
73' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Καλτσάς πήρε τη θέση του Μητρόπουλου.
20:32
74' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπάρκας.
20:34
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος στη θέση του Γιακουμάκη. Όλο το γήπεδο φωνάζει "είναι τρελός ο Λάζαρος"
20:35
78' Στο έδαφος ο Κονέ. Τον βρήκε με τον αγκώνα του ο Τσιγκρίνσκι και του έσκισε το φρύδι. Έχει αίματα στο πρόσωπο ο μέσος της ΑΕΚ.
20:37
Ο Κονέ θα βγει απ' το ματς. Στη θέση του θα περάσει ο Γαλανόπουλος, συνεπώς ο Μάνταλος θα μείνει στον πάγκο.
20:39
Άλλαξε απόφαση ο Χιμένεθ! Ο Μάνταλος έβαλε την μπλούζα του και είναι έτοιμος να μπει στο ματς.
20:40
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πήρε τη θέση του Λιβάγια!
20:41
Αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο ο αρχηγός της ΑΕΚ κατά την είσοδό του στο χορτάρι.
20:42
***Ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς με την Ξάνθη, προηγείται 2-1*** Εκτέλεση φάουλ, ο Κουλούρης πετάγεται και με προβολή κάνει την ανατροπή για τον «δικέφαλο», στην πρώτη του επαφή με την μπάλα!
20:46
89' Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Λάζαρο.
20:47
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος
20:48
90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έβγαλε στην πλάτη τον Λάζαρο, που με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω απ' την εστία.
20:49
90+2' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Νιάσε πέρασε ο Νίκας.
20:51
Τέλος στο ματς
20:52
Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 κόντρα στον Λεβαδειακό.
20:53
Ο Τάσος Μπακασέτας άνοιξε το σκορ στο 12’ με εκτέλεση πέναλτι (ήταν) και στο 33’ με σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης.
20:53
Η Ένωση έχει κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, εφόσον δεν αλλάξει κάτι από την απόφαση της επιτροπής εφέσεων για το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ.