Αίγυπτος-Ουρουγουάη

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Αίγυπτος-Ουρουγουάη, στο 2ο παιχνίδι του 1ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Ενημέρωση από το ΣΠΟΡ FM 94,6!

14:33
Καλησπέρα σας.
14:34
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο χρονικά παιχνίδι του Μουντιάλ, ανάμεσα στην Αίγυπτο και την Ουρουγουάη.
14:36
Οι «Φαραώ» στην επιστροφή τους σε Μουντιάλ μετά από 28 χρόνια αναμένεται να έχουν στη σύνθεσή τους τον Μοχάμεντ Σαλάχ, καθώς ο σταρ της Λίβερπουλ φαίνεται πως κέρδισε τη μάχη που έδινε με το χρόνο μετά τον τραυματισμό του στον ώμο στον τελικό του Champions League.
14:39
Ωστόσο, ο Σαλάχ έμεινε στον πάγκο, σε αντίθεση με τον Ουάρντα, ο οποίος ξεκινάει στο βασικό σχήμα της Αιγύπτου!
14:40
Συγκεκριμένα, η 11άδα της Αιγύπτου απαρτίζεται από τους: Ελ Σεναουί, Φατί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντελσαφί, Ελνενί, Χαμέντ, Ουάρντα, Σαΐντ, Τρεζεγκέ και Μόσεν.
14:44
Η πολύπειρη σε αυτό το επίπεδο Ουρουγουάη θα στηριχθεί στο γνωστό κορμό της περιμένοντας πολλά στην επίθεση από το δίδυμο Λουίς Σουάρες-Έντινσον Καβάνι, αλλά και στην άμυνα από τους Χιμένες και Γοδίν που συνεργάζονται άψογα στην Ατλέτικο.
14:45
Όσο για την 11άδα της; Αυτή θα αποτελείται από τους Μουσλέρα, Χιμένες, Γοδίν, Βαρέλα, Μπετανκούρ, Ναντες, Σουάρες, Αρασκαέτα, Βεσίνο, Καβάνι και Κάσερες.
14:48
Πατήστε εδώ για να θυμηθείτε το προφίλ της Αιγύπτου.
14:50
Και εδώ για αυτό της Ουρουγουάης.
14:51
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μόλις μια φορά στο παρελθόν, το 2006, με την Ουρουγουάη να νικά 2-0. Μάλιστα, δεν έχει χάσει ποτέ από ομάδα της Αφρικής σε Μουντιάλ, μετρώντας μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Η Αίγυπτος, μάλιστα, δεν έχει καταγράψει νίκη στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετρώντας δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.
14:53
Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες, ρέκορντμαν προπονητής σε παρουσίες σε τελική φάση μεταξύ των συναδέλφων του στην τρέχουσα διοργάνωση καθώς εμφανίζεται σε τέταρτο Μουντιάλ, έχει χάσει μόνο ένα από τα τελευταία οκτώ παιχνίδια της σε φάση ομίλων του Μουντιάλ (4 νίκες, 3 ισοπαλίες), το 2014 με 3-1 από την Κόστα Ρίκα.
14:54
Ωστόσο δεν έχει κερδίσει ποτέ στις έξι τελευταίες πρεμιέρες της (3 ισοπαλίες, 3 ήττες) με τελευταία νίκη το 2-0 επί του Ισραήλ το 1970.
14:55
Οι δυο ομάδες βρίσκονται ήδη στον αγωνιστικό χώρο της Εκατερίνμπουργκ Αρένα.
14:56
Ακούγονται οι εθνικοί ύμνοι των δυο χωρών.
14:57
Διαιτητής του ματς είναι ο Ολλανδός Μπγιόρν Κάιπερς.
15:01
1' Σέντρα στον αγώνα.
15:06
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά..
15:08
7' Σέντρα του Καβάνι από αριστερά, κόβει η άμυνα της Αιγύπτου.
15:09
8' Σουτ του Καβάνι, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Αιγύπτου, μπλοκάρει εύκολα ο Ελ Σεναουί.
15:12
12' Ο Τρεζεγκέ βρίσκεται εντός αντίπαλης περιοχής, αλλά το τελείωμα του δεν είναι καλό και αποκρούει άνετα ο Μουσλέρα.
15:15
14' Συνδυαστικό ποδόσφαιρο από την Ουρουγουάη, με την προσπάθεια του Σουάρες μετά την πάσα του Νάντες, να καταλήγει ωστόσο άουτ...
15:17
16' Φάουλ για την Αίγυπτο, περνάει ανεκμετάλλευτο
15:20
19' Κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Μουσλέρα.
15:24
23' Ξαφνικό σουτ του Καβάνι, από πλάγια θέση με το αριστερό, διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ ο Γκαμπρ!
15:25
24' Απίστευτη ευκαιρία για την Ουρουγουάη, με τον ανενόχλητο Σουάρες να αστοχεί από το... ένα μέτρο, όντας στο δεύτερο δοκάρι!
15:28
26' Σουτ του Μόσεν, δεν ανησυχεί τον Μουσλέρα.
15:30
29' Μακρινό σουτ του Βεσίνο, άστοχο.
15:33
32' Φάουλ για την Ουρουγουάη, εκτέλεση του Σουάρες, η μπάλα πάνω στον Κάσερες.
15:37
36' Κεφαλιά-πάσα του Νάντες, η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στον Σουάρες.
15:45
40' Έπεσε στο έδαφος ο Ουάρντα, αλλά δεν έχει χτυπήσει...
15:46
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
15:47
45'+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0.
16:04
46' Σέντρα στην επανάληψη
16:05
46' Ωραία πάσα του Καβάνι στην πλάτη της άμυνας της Αιγύπτου, ο Σουάρες βγαίνει τετ α τετ με τον Ελ Σεναουί, αλλά σουτάρει πάνω του!
16:08
49' Ο Χαμέντ τραυματίζεται και αποχωρεί από το γήπεδο...
16:09
50' Πρώτη, αναγκαστική, αλλαγή για την Αίγυπτο, με τον Μορσι να μπαίνει αντί του τραυματία Χαμέντ.
16:17
58' Πρώτη διπλή αλλαγή και για την Ουρουγουάη. Μέσα οι Σάντσες και Κριστιάν Ροντρίγκες, έξω οι Νάντες και Αρασκασαέτα.
16:21
60' Μια ώρα αγώνα και σκορ εξακολουθεί να μην υπάρχει...
16:21
63' Δεύτερη αλλαγή για τους "φαραώ", με τον Καχράμπα να αντικαθιστά τον Μόσεν.
16:26
68' Σουτ του Σάντσες, η μπάλα σταματάει πάνω στο σώμα του Χεγκάζι.
16:31
72' Ξαφνικό μακρινό σουτ του Φατί πέφτει και μπλοκάρει ο Μουσλέρα.
16:33
73' Νέα ωραία πάσα του Καβάνι προς τον Σουάρες, που μπαίνει κατά μέτωπο στην εστία της Αιγύπτου, αλλά αδυνατεί να νικήσει τον Ελ Σεναουί, για τρίτη φορά!
16:40
81' "Λόμπα" του Ελνενί, η μπάλα περνάει άουτ.
16:41
82' Κλείνει τις αλλαγές της η Αίγυπτος, με τον Ουάρντα να δίνει τη θέση του στον Ραμανταν.
16:43
83' Φοβερή επέμβαση του Ελ Σεναουί, που κρατάει το μηδέν για την Αίγυπτο, στο σουτ του Καβάνι!.
16:46
87' Τελευταία αλλαγή για την Ουρουγουάη, με τον Τορέιρα να αντικαθιστά τον Βεσίνο.
16:48
88' Απίστευτη φάση για την Ουρουγουάη. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καβάνι, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι και στην επαναφορά οι παίκτες της Ουρουγουάης μπερδεύονται, με τον Σουάρες να σουτάρει πάνω σε συμπαίκτη του!
16:49
90' Γκοοοοολ! 1-0 η Ουρουγουάη με την κεφαλιά του Χιμένες!
16:49
Μπήκαμε στα λεπτά των καθυστερήσεων
16:50
5' ο επιπλέον χρόνος
16:51
Αλλάζουν τη μπάλα οι Ουρουγουανοί προσπαθώντας να ροκανήσουν το χρόνο ως τη λήξη
16:54
90+5' Κερδίζει φάουλ στο χώρο του κέντρου ο Σουάρες. Κίτρινη κάρτα στον Χεγκάζι. Η πρώτη στο ματς
16:55
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ!
16:56
Η Ουρουγουάη με μπόλικο... άγχος κατάφερε με το «χρυσό» τέρμα του Χιμένεθ στο 89' να επικρατήσει της Αιγύπτου με 1-0, να πάρει του τρεις πόντους και να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.
16:57
Πλέον οι Ουρουγουανοί ισοβαθμούν στην κορυφή του ομιλού με την οικοδέσποινα Ρωσία, ενώ Σαουδική Αραβία και Αίγυπτος παραμένουν δίχως βαθμό.
16:58
Αυτά από εμάς. Ευχαριστούμε που μείνατε στην παρέα μας.
16:59
Συντονιστείτε σε περίπου 30 λεπτά στο sportfm.gr για να παρακολουθήσετε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης του Μαρόκου με το Ιράν (18:00) για τον Β' Όμιλο.