Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλλία επικράτησε της Τουρκίας με 80-68 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 και εξασφάλισε την πρόκριση για το Μουντομπάσκετ της Κωνσταντινούπολης. Κορυφαίος των νικητών ο Πάρκερ με 28 πόντους και 10 ασίστ. Δεν χρησιμοποίησαν τους Ιλιάσοβα και Αρσλάν οι ηττημένοι.

Ο αγώνας…

Παρά την φυσιολογική κούραση, την απογοήτευση από το αποτέλεσμα του προημιτελικού κόντρα στην Ελλάδα, αλλά και το γεγονός ότι δεν διεκδικεί-ως οικοδέσποινα-εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ, η Τουρκία ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Με κορυφαίο τον Ασίκ και τους Ιλιάσοβα και Αρσλάν να μην αγωνίζονται ούτε δευτερόλεπτο, η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ από τα μέσα της πρώτης περιόδου και στα μισά της δεύτερης έφτασε ως το +18 (17-35).

Οι «τρικολόρ» όμως χάρη σε ένα σερί 11-0 στο φινάλε του ημιχρόνου ψαλίδισαν τη διαφορά (32-39) και συνέχισαν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 52-51. Η κυριαρχία των παικτών του Βενσάν Κολέ συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Τόνι Πάρκερ να οργιάζει και τη διαφορά να φτάνει στο +17 (78-61).

Δεκάλεπτα: 12-26, 32-43, 61-59, 80-68

Γαλλία (Κολέ): Ντιό 13, Μπατούμ 13, Ζανό, Κοφί 3, Πάρκερ 28 (10 ασίστ), Μποκολό, Πιετρούς 13, Ντε Κολό, Ντιαό 4, Τουριάφ 6, Τραορέ.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Γιαρανγκιουμέ, Γκιουλέρ 2, Ατσούρ 8, Ονάν 5, Ερντέν 6, Τουντσερί 9, Σαβάς 9, Ασίκ 11, Χερσέκ 5, Τούρκογλου 13.