Στο βάθρο του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας ανέβηκε η Ρωσία. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε πολύ δύσκολα των μαχητικών Σκοπιανών με 72-68 στον μικρό τελικό. Κορυφαίος ο Αντρέι Κιριλένκο με 18 πόντους, μοιραίος ο Ντάμιαν Στογιανόφσκι που αστόχησε... προ κενής εστίας χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τέλος.

Αποστολή στο Κάουνας, Χρήστος Ρομπόλης

Με... ορεξάτο ΜακΚάλεμπ μπήκε στο ματς η ΠΓΔΜ (3-6), αλλά η Ρωσία με τρίποντα από Μόνια και Κιριλένκο, καθώς και δύο καλάθια του Μοζγκόφ, απάντησε με ένα σερί 10-0 και πήρε τα ηνία του ματς, 13-6. Οι Σκοπιανοί δεν επέτρεψαν όμως στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν, μείωσαν στο καλάθι (15-13) και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -4, 17-13. Ο Μοζγκόφ με συνεχείς πόντους απομάκρυνε και πάλι τη Ρωσία (22-15), αλλά Β. Στογιανόφσκι και Ιλιέφσκι με ένα κανονικό κι ένα έμμεσο τρίποντο έφεραν την ομάδα τους στον πόντο, 22-21. Το τρίτο φάουλ του Σαμαρτζίσκι «πλήγωσε» την ήδη φτωχή σε λύσεις μέσα στη ρακέτα (ελλείψει και του τραυματία Γκετσέφσκι) ομάδα των Σκοπίων και οι Ρώσοι ξέφυγαν και πάλι, 30-23, ενώ παρά τις προσπάθειες του απίθανου ΜακΚάλεμπ, με τρίποντα των Μόνια και Φριτζόν πήγαν στα αποδυτήρια με 36-30.

Με ένα ξέσπασμα του Κιριλένκο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 43-32. Τα τρίποντα των ΜακΚάλεμπ και Άντιτς έβαλαν ξανά στο ματς τα Σκόπια (45-40), που με δύο βολές του Μιρακόφσκι από το τέταρτο φάουλ του Κιριλένκο ισοφάρισαν σε 50-50. Με «βόμβα» του Ιλιέφσκι η ΠΓΔΜ πήρε προβάδισμα με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (52-53), την ώρα που και ο Μοζγκόφ χρεωνόταν με τέταρτο φάουλ. Τα Σκόπια προηγήθηκαν με τρεις (52-55), επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά δύο τρίποντα του Κιριλένκο κι ένα φόλοου του Βορόντσεβιτς άλλαξαν τη ροή του ματς (60-57). Ο Ιλιέφσκι ισοφάρισε τριάμισι λεπτά πριν το τέλος (60-60). Ο Φριτζόν με δύο κρίσιμα καλάθια έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (66-63), ο Άντιτς δεν άφησε τη Ρωσία να... ησυχάσει (66-65) και με γκολ-φάουλ του Σαμαρτζίσκι 48’’ για τη λήξη, η ΠΓΔΜ ισοφάρισε 68-68. Ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Μπίκοφ στα 15’’ έβαλε μπροστά τη Ρωσία με 70-68. Ο ΜακΚάλεμπ σέρβιρε έτοιμο καλάθι στον Ντ. Στογιανόφσκι, που αστόχησε απελπιστικά και μετά το φάουλ του Ιλιέφσκι ο Σβεντ με δύο βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 17-13, 36-30, 52-50, 72-68.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10, Μοζγκόφ 10, Μπίκοφ 5, Φριτζόν 7, Σβεντ 5, Αντόνοφ 7, Μόνια 10, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 18.

Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Μιρακόφσκι 2, Ιλιέφσκι 16, Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 22, Β. Στογιανόφσκι 5, Άντιτς 13, Τσεκόφσκι 4, Σαμαρτζίσκι 6.

Διαιτητές: Αρτεάγκα (Ισπανία), Χριστοδούλου (Ελλάδα), Λότερμοζερ (Γερμανία).