Τι ματσάρα ήταν αυτή! Η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια σε ένα ματς θρίλερ με τον Ολυμπιακό, επικρατώντας 3-2 σετ για τη δωδέκατη αγωνιστική της Volley League.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν προηγηθεί 2-0, όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεσή τους και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η μάχη άναψε για τα καλά, με τις γηπεδούχες να βγαίνουν νικήτριες με 19-17.

Με το δίποντο η ΑΕΚ «έπιασε» τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς, με τις «ερυθρόλευκες» να υπερτερούν στην ισοβαθμία, λόγω της «καθαρής» νίκης του πρώτου γύρου.

Κορυφαία για τις «κιτρινόμαυρες» ήταν η Σίλβα με 17 πόντους και ακολούθησε η Καλντερόν με 13, ενώ για τις «ερυθρόλευκες» ξεχώρισε μακράν η Κούμπουρα με 26.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έχτισε διαφορά που εδραιώθηκε στο +4 (13-17), ως το 22-18. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους 5-1 και ισοφάρισε σε 23-23, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο-πόντο στο 25-25. Η Νίζετιτς έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει εκ νέου, όμως άουτ της Γουίντερς και επίθεση της Νίζετιτς διαμόρφωσαν το 28-26 για το 1-0 των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και με μεγάλες πρωταγωνίστριες τις Καλντερόν, Σίλβα και Καλατάτζε έφτασαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο 2-0 σετ με 25-21. Οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν σταθερά προβάδισμα 4-5 πόντων ως το 23-18, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 23-21, όμως το σετ τελείωσε με λάθος σερβίς της Χριστοδούλου και μπλοκ της Σίλβα.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε στο τρίτο σετ. Μετά το 8-8 ξέφυγε, έφτασε στο +8 (12-20) και μείωσε σε 2-1 σετ με 25-18. Οι αντιστάσεις της ΑΕΚ ανέβηκαν ξανά στο τέταρτο σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ξανά τις λύσεις.

Με μικρά σερί έφτασαν στο 14-11, έχοντας πρωταγωνίστριες τις Κούμπουρα και Λαμπρούση. Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί τεσσάρων πόντων και προηγήθηκε με 15-14, αλλά η ομάδα του Πειραιά έτρεξε ένα επιμέρους 7-1 για το 21-16 και έβαλε τις βάσεις για το 2-2 σετ με 25-18.

Στο πέμπτο σετ το ματς πήρε φωτιά. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-7 εκμεταλλευόμενος λάθη των «κιτρινόμαυρων», ενώ δόθηκαν και δύο κόκκινες κάρτες (από μία για κάθε ομάδα). Η ΑΕΚ μείωσε με λάθος σερβίς της Κούμπουρα και επίθεση της Κουλίκοβα, ενώ η Σάλας σταμάτησε το σερί για το 11-9. Με Κουλίκοβα και Καλντερόν η ΑΕΚ ισοφάρισε, όμως η Κούμπουρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν τρεις ακόμα φορές το προβάδισμα των Πειραιωτών και έφτασαν στο 14-14, με άσο της Κωνσταντινίδου να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ΑΕΚ και να τη φέρνει αγκαλιά με το σετ.

Η ΑΕΚ είχε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 16-15, με τον Ολυμπιακό να απαντάει και να έχει τη δική του ευκαιρία να τελειώσει το ματς (17-16) με πόντους της Κούμπουρα και της Λαμπρούση. Η Καλατάτζε ισοφάρισε ξανά για την ΑΕΚ, με μπλοκ της Κουλίκοβα να οδηγεί σε νέο ματς πόιντ και τη Σίλβα να τελειώνει το ματς με 19-17.

Τα σετ: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25,19-17