Βόλεϊ

Μάγκας Παναθηναϊκός «άλωσε» την Πυλαία και πλησίασε την κορυφή!

Σε ένα ματς θρίλερ στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός με καρδιά... πρωταθλητή νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volley League ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

H καρδιά του πρωταθλητή χτύπησε δυνατά στην Πυλαία! Σε ένα ματς θρίλερ, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική του νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ επικρατώντας 3-1 σετ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Volley League έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Απίστευτο ματς στο τέταρτο σετ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και αμείωτο ρυθμό που έφεραν το σκορ στο 36-34 υπέρ των νταμπλούχων Ελλάδας. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στρέφει την προσοχή της στις δύο αναμετρήσεις του Λιγκ Καπ απέναντι στον Μίλωνα στις 18 και τις 21 Ιανουαρίου για τα ημιτελικά του θεσμού.

Το ματς:

O Παναθηναϊκός ήταν εκείνος ο οποίος μπήκε δυνατά στο ματς παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων το οποίο ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε με ένα τρομερό σερί 5-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέκαμψε κάνοντας ένα δικό της σερί πέντε πόντων το οποίο στη συνέχεια έφερε το σκορ στο 11-6 με πρωταγωνιστή τον Κόβαρ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Γουόλς και τον Ράπτη ισοφαρίζοντας σε 12-12 όμως οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι φτάνοντας το ματς στο 19-13. Ερνάντες και Ράνγκελ κυριάρχησαν πάνω από το φιλέ και έφτασαν στο 25-18 για το 1-0.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Σαφώς ανώτερο στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, επένδυσε στο σερβίς του, σημαδεύοντας ουσιαστικά τον Ερναντές και τον Κόβαρ. Ράπτης και Φαν ντε Νρις βοήθησαν την ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί με 16-10 τη στιγμή που οι αδυναμίες του Παναθηναϊκού στο κομμάτι της υποδοχής έβγαιναν στην επιφάνεια. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί στο σερβίς και τον Γουόλς να δίνει σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχους οι οποίοι εν τέλει κατέκτησαν το σετ με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς (+9) να φέρνει το 25-16.

Στο τρίτο σετ η εξέλιξη ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να παίζουν ανά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού παίρνοντας ένα προβάδισμα δύο πόντων (15-13) στα μέσα του σετ με τους «πράσινους» να απαντούν, φέρνοντας το ματς στα ίσα και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Κόβαρ και Ράνγκελ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το set ball (24-22) όμως η εξαιρετική επίθεση του Γιόρνα και ο άσσος του Κόστα οδήγησαν το σετ σε... παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να φτάσει στο 26-24 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε και το τέταρτο σετ του ματς. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με τον Γουολς και τον Ράπτη να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα πέντε πόντων (13-8). Η διαφορά παρέμεινε η ίδια καθώς τα δυνατά μπλοκ και η πίεση στην υποδοχή του Παναθηναϊκού έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν 20-15. Ωστόσο, η αντίδραση από τον Παναθηναϊκό ήρθε με ένα σερί 4-0 το οποίο αναπτέρωσε το «πράσινο». Μάλιστα οι πρωταθλητές έφτασαν στο set ball όμως η αυταπάρνηση του ΠΑΟΚ έφερε το 24-24 και την εκ νέου... παράταση στην αγωνία.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με τον Παναθηναϊκό να «ξετυλίγει» τα δώρα των παικτών του ΠΑΟΚ οι οποίοι σημάδευαν ακατάπαυστα το φιλέ με τα δυνατά τους σερβίς. Ύστερα από συνεχόμενες ισοπαλίες, το άστοχο σερβίς του Κόστα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (34-35) και ο Ερνάντεζ «τέλειωσε» το σετ με 34-36 για το 1-3.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-36 σε 132'

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (13/29 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Κόστα 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (3/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/47 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 31% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (14/45 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 54% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 21 (19/34 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 41% άριστες), Πετρέας 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (9/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Ερνάντεζ 20 (16/44 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 47% υπ. - 30% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Μάρκου, Κωστόπουλος.