Αποστολή στη Θεσσαλονίκη
Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου

Είχε αποβάλει το άγχος από το μεσημέρι, όταν πληροφορήθηκε ότι εξασφάλισε την πρόκριση της στο φάιναλ φορ του Παγκοσμίου Λιγκ μετά τις ήττες της Ισπανίας και του Μαυροβουνίου.

Η Εθνική Ανδρών όμως ήθελε να πάρει με το… σπαθί της την πρόκριση, να κλείσει την προκριματική φάση με νίκη απέναντι στους Σλοβένους και να δείξει τις πραγματικές της ικανότητες μετά την ήττα- σοκ από το Κατάρ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 3-1 (25-23, 22-25, 25-21, 29-27) της Σλοβενίας που πριν μερικούς μήνες κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Λιγκ!

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν ο πασαδόρος Κώστας Στιβαχτής και ο ακραίος Ραφαήλ Κουμεντάκης, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 57% (16/28) στην επίθεση.

Παίζουν πάλι μαζί στον ημιτελικό!
Η Εθνική με 15 πόντους (5 νίκες- 1 ήττα) κατέλαβε στην ισοβαθμία με την Σλοβενία την δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (1/7, 21:10) στον 2ο ημιτελικό του φάιναλ φορ που θα διεξαχθεί στην Φρανκφούρτη.
Στον 1ο ημιτελικό που θα αρχίσει στις 18:10 η διοργανώτρια Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Κινεζική Ταιπέι ή την Βενεζουέλα αν πάρει τρίποντο κόντρα στην Τυνησία στο τελευταίο παιχνίδι της προκριματικής φάσης.

«Κλειδί» για την ψυχολογία η ανατροπή με σερί 8-0!
Ο Σωτήρης Δρίκος εμπιστεύτηκε για βασικούς τους αθλητές που τελείωσαν το χθεσινό ματς με το Κατάρ, δηλαδή Στιβαχτή πασαδόρο, Φράγκο διαγώνιο, Κουμεντάκη- Πρωτοψάλτη ακραίους, Ανδρεάδη- Πετρέα κεντρικούς και λίμπερο τον Γκαρά.

1ο σετ: Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αφού προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (5-8) και στην συνέχεα ξέφυγαν με +5 (6-11). Η Εθνική μείωσε 9-11 με τον Πρωτοψάλτη και 10-12 στην συνέχεια, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις και έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ μπροστά με 12-16. Μάλιστα διεύρυναν το προβάδισμα τους (13-18), δείχνοντας ότι ελέγχουν το σετ. Ωστόσο η Εθνική έκανε την αντεπίθεσή της με τον Ανδρέα Ανδρέαδη στο σερβίς. Ο έμπειρος κεντρικός πήρε δύο άσους και έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή των Σλοβένων με αποτέλεσμα η Ελλάδα με σερί 8-0 να περάσει μπροστά με 21-18! Οι Σλοβένοι έκαναν ένα ακόμα λάθος για το 22-19, αλλά κατάφεραν με άσο του Τσεμπούλι (22-21), αλλά ο Φράγκος με επίθεση έκανε το 23-21 και ο Κουμεντάκης με δύο πόντους έγραψε το 25-23 για το 1-0.

2ο σετ: Με τον Γκασπαρίνι στο σερβίς να δυσκολεύει την υποδοχή της Ελλάδας και να παίρνει άσο, η Σλοβενία ξεκίνησε με προβάδισμα (0-3), το οποίο κράτησε μέχρι το πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (5-8). Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ (7-11, 8-12) με την Εθνική να μειώνει 10-12 και να ισοφαρίζει 15-15 με σερί 3-0 πάλι με τον Ανδρεάδη στο σερβίς. Οι Σλοβένοι ανέκτησαν και πάλι την πρωτοπορία (15-17, 19-21) και έφτασαν στο σετ μπολ, έχοντας τρεις ευκαιρίες (20-24) να τελειώσουν το σετ και τελικά τα κατάφεραν με 22-25 για το 1-1, παρά το μπλοκ του Ανδρεάδη και την επίθεση του Πρωτοψάλτη που είχαν μειώσει σε 22-24.

3ο σετ: Η Ελλάδα ήταν πολύ καλύτερη στο ξεκίνημα αυτού του σετ. Με τον Κουμεντάκη να σημειώνει άσσο και τον Πρωτοψάλτη να κάνει πετυχημένη επίθεση έφτασε με 8-6 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Στη συνέχεια με χτύπημα από την πίσω ζώνη του Κουμεντάκη και κόκκινη για διαμαρτυρία στον Τσέμπουλι, η Εθνική ξέφυγε με +5 (12-7), διαφορά που κράτησε για λίγο ακόμα (14-9, 15-11), ενώ έφτασε στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-13. Με άσο του Κουμεντάκη έγινε το 17-13 και λίγο αργότερα με άουτ σερβίς η διαφορά πήγε και πάλι στο +4 (19-15). Οι Σλοβένοι πλησίασαν επικίνδυνα (19-17), αλλά με τον Κουμεντάκη να παίρνει μπλοκ άουτ η διαφορά επανήλθε στους τρεις πόντους (21-18), έφτασε πρώτη στο σετ μπολ με 24-21 και πήρε το σετ με 25-21 για το 2-1.

4ο σετ: Με κεκτημένη ταχύτητα από το 3ο σετ η Εθνική προηγήθηκε 6-3 με καταπληκτικό μπλοκ του Κουμεντάκη και 8-4 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με τον Φράγκο. Οι Σλοβένοι μείωσαν σε 9-7 και 10-8, αλλά η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (16-14). Ο Κουμεντάκης έκανε το 17-14, αλλά γρήγορα η ομάδα του Τζιάνι έφτασε σε απόσταση αναπνοής (17-16) για να έρθει ο Φράγκος να δώσει και πάλι αέρα δύο πόντων (18-16). Στην συνέχεια οι Σλοβένοι ισοφάρισαν (19-19), αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την ψυχραιμία του και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πετρέα έφτασε στο 21-19 και λίγο αργότερα στο 22-20. Με τρομερή επίθεση στην ευθεία του Φράγκου η Εθνική έφτασε στο ματς μπολ (24-22), αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, καθώς με τους Στερν και Κλόμπουτσαρ η Σλοβενία έφερε το σετ στα ίσια (24-24). Με δυνατή επίθεση του Κουμεντάλη από ψηλά η Εθνική έκανε το 25-24, αλλά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στο φιλέ από το σερβίς για το 25-25. Με τρομερό καρφί έπειτα από φάση διαρκείας του Πρωτοψάλτη η Ελλάδα έφτασε στο τρίτο σετ μπολ (26-25) και με τον ίδιο παίκτη στο τέταρτο (27-26). Ο Κλόμπουτσαρ έστειλε την μπάλα άουτ και έδωσε την ευκαιρία στην Εθνική να τελειώσει το ματς με το πέμπτο ματς μπολ (28-27) και τα κατάφερε με τον Κουμεντάκη να παίρνει μπλοκ άουτ για το 29-27 και το 3-1.

ΕΛΛΑΔΑ- ΣΛΟΒΕΝΙΑ 3-1
Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-21, 29-27