Ένα χρυσό μετάλλιο και πολλά υποσχόμενες για το μέλλον εμφανίσεις κέρδισε η ελληνική αποστολή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Multisport που διεξήχθη στη Δανία από 5 έως 14 Ιουλίου.

Στην διοργάνωση πραγματοποιήθηκαν τα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Διάθλου, Aquathlon, Aquabike, Cross Triathlon και Long Distance Triathlon.

Ο Δημήτρης Σταματίου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Aquathlon στην ηλικιακή κατηγορία 25-29.

Ο Γιώργος Λαβδάς, πρωταθλητής τριάθλου, κατέλαβε την 8η θέση στην κατηγορία Junior Men στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Διάθλου.

Η Κατερίνα Σάπαρη κατέλαβε την 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Aquathlon στην ηλικιακή κατηγορία 25-29.

Τέλος, η Λουκία Λίλη κατέλαβε την 20η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Long Distance Triathlon στην ηλικιακή κατηγορία 35-39.

Επιμέλεια: Νικολέττα Γκαρέτσου